El Salvador oznamuje plán vytvoriť „Bitcoin City“

od Martin Tkáč

Začiatkom septembra sa Salvádor stal prvou krajinou na svete, ktorá uznala bitcoin za zákonné platidlo. V sobotu, počas akcie zameranej na propagáciu bitcoinu, prezident Salvádoru Nayib Bukele predstavil plán na vybudovanie „Bitcoin city“. Projekt má byť financovaný z prostriedkov založených na bitcoinových dlhopisoch.

oKrypte SHOP

Mesto poháňané vulkanickou energiou

Prezident Bukele oznámil, že plánované mesto sa bude nachádzať vo východnom regióne La Union. Mesto kryptomien by čerpalo energiu zo sopky a okrem DPH by nevynucovalo žiadne dane.

Je to plne ekologické mesto, ktoré funguje a je poháňané sopkou. Investujte do toho a zarábajte toľko, koľko chcete.

Polovica príjmov z DPH by sa podľa jeho ubezpečení použila na financovanie dlhopisov vydaných na rozvoj výstavby mesta. Ďalšia časť dane by išla na komunálne služby, ako je odvoz odpadu. Odhaduje sa, že verejná infraštruktúra bude stáť okolo 300 000 bitcoinov.

Bukele svoj plán prirovnal k mestám, ktoré založil Alexander Veľký. Bitcoin City bude obsahovať vlastné letisko, obytné a komerčné oblasti, povedal. Zahŕňa tiež výstavbu centrálneho námestia navrhnutého tak, aby vyzeralo zo vzduchu ako symbol prvej kryptomeny.

Ak chcete, aby sa bitcoin rozšíril do celého sveta, mali by sme vybudovať nejakú Alexandriu

povzbudzuje Bukele a dodáva, že prvé dlhopisy by mali byť vytvorené začiatkom roku 2022, približne o 60 dní.

Majk Spirit NFT

Finančné centrum sveta kryptomien

Samson Mow, riaditeľ stratégie spoločnosti Blockstream, poskytovateľa technológie blockchain, na podujatí oznámil verejnosti, že prvý 10-ročný beh, známy ako „vulkanický“, bude mať hodnotu 1 miliardy dolárov. Ten bude krytý bitcoinami a investorom by ponúkol 6,5% kupón.

Predpokladá, že polovica sumy pôjde na nákup ďalších bitcoinov. Po piatich rokoch by sa dlhopis uvoľnil a Salvádor by začal predávať časť bitcoinov, ktoré sa používajú na to, aby investori dostali „kupón navyše“.

To urobí zo Salvádoru finančné centrum sveta kryptomien – zhrnul Mow.

Dlhopisy by boli vydané v „tekutej sieti“ bočného reťazca bitcoinu. Aby sa tento proces čo najviac priblížil, salvadorská vláda pracuje na špeciálnom zákone o cenných papieroch. Prvá licencia na prevádzkovanie burzy dostane Bitfinex, povedal riaditeľ Blockstream.

Po vydaní 10 takýchto dlhopisov by sa asi 5 miliárd dolárov v bitcoine stiahlo z trhu na niekoľko rokov, hovorí Mow, a ak by sa podarilo získať ďalších 10 krajín, ktoré by takéto dlhopisy vydávali, predstavovalo by to polovicu trhovej kapitalizácie bitcoinu.

Ak bitcoin po piatich rokoch dosiahne milión dolárov a myslím si, že áno, predajú bitcoiny za dva štvrťroky a dostanú späť 500 miliónov dolárov

zdroj: tokeny.pl, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár