El Salvador: Masívne krádeže kryptomien z peňaženiek Chivo

od Martin Tkáč

Mnoho obyvateľov Salvádoru tvrdí, že hackeri uniesli ich peňaženky Chivo. Ukradli teda bitcoiny, ktoré mali občania krajiny dostať od vlády hneď, ako si aplikáciu nainštalovali do svojich smartfónov.

Salvádor a krádeže kryptomien

Coindesk opísal príklad 28-ročnej Cynthie Gutierrez, ktorá pôvodne odmietla stiahnuť Chivo, digitálnu peňaženku vyvinutú salvadorskou vládou. Aplikácia, ktorá bola spustená začiatkom septembra, mala slúžiť na využívanie bitcoinov.

Žena si to však rozmyslela. Aplikáciu sa rozhodla nainštalovať 16. októbra. Urobila to najmä preto, že ju vystrašili správy, že hackeri aktivovali peňaženky mnohých nič netušiacich obyvateľov El Salvadoru a okradli ich tak o kryptomeny, ktoré im na účty uložila vláda. Občianske účty v Chivo boli viazané na deväťmiestne číslo na ich ID kartách známe ako DUI.

Keď Gutierrez zadala svoje osobné údaje do peňaženky, videla správu, ktorá ju informovala, že číslo jej dokladu už bolo priradené k aplikácii. Okamžite urobila snímku obrazovky v obave, že jej údaje budú použité na nelegálne účely.

Prípad Gutierrez je však jedným zo stoviek, o ktorých Salvádorčania informovali na sociálnych sieťach. Medzi 9. a 14. októbrom Cristosal, organizácia pre ľudské práva v Salvádore, prijala 755 oznámení od obyvateľov Salvádoru o krádeži identity pomocou peňaženiek Chivo, informovala Coindesk Rina Montti, riaditeľka Cristosal pre ľudské práva.

Hackeri mali jasnú motiváciu: každá peňaženka bola okamžite „nabitá“ bitcoinmi v hodnote 30 dolárov, ktoré poskytla administratíva salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho. Toto malo povzbudiť občanov, aby používali kryptomenu.

Kontroverzná adopcia

Pripomeňme, že pred niekoľkými mesiacmi Salvador uznal bitcoin ako zákonné platidlo v krajine. Rozhodnutie parlamentu a prezidenta však vyvolalo kontroverzie.

V auguste prieskumy ukázali, že približne 70 % obyvateľov Salvádoru bolo proti prijatiu bitcoinu. V uliciach sa konalo niekoľko protestných pochodov. Pri jednom z nich dokonca zhorel aj bitomat. Podľa najnovších oficiálnych údajov, ktoré poskytol prezident Bukele, si však Chivo koncom septembra stiahli viac ako 2 milióny ľudí. Nie je však známe, koľko percent z tohto počtu tvoria hackeri, ktorí ukradli identitu obyvateľov El Salvadoru.

zdroj: beincrypto.pl, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár