ECB zahŕňa kryptomeny a stablecoiny na reguláciu platieb

od Martin Tkáč

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky nedávno schválila nový rámec elektronických platieb PISA. Tie budú zahŕňať kryptomeny, stablecoiny a digitálne platobné tokeny.

oKrypte SHOP

Kryptomeny a stablecoiny v novom rámci PISA

Predpisy PISA, rámec dohľadu Eurosystému sa zameriavajú na spoločnosti, ktoré poskytujú podporu pre prevody elektronických peňazí, platobných kariet, digitálnych platobných tokenov a iných aspektov sektora elektronických transakcií. Najnovší rámec, ktorý bol schválený po verejnej konzultácii, pokrýva aj platby v kryptomenách.

Podľa Fabia Panettu, člena predstavenstva ECB, bola zmena nevyhnutná vzhľadom na exponenciálny rast ekosystému retailových platieb.

Predstaviteľ ECB povedal:

Rámec PISA bude zahŕňať digitálne platobné tokeny, ako sú stablecoiny, spolu s tradičnými platobnými nástrojmi a schémami, s ktorými sme v priebehu rokov získali skúsenosti. Bude tiež musieť zintenzívniť medzinárodne koordinované úsilie, aby splnila výzvy, ktoré predstavujú globálne digitálne platby a riešenia stablecoinov.

Firmy, ktoré už podliehajú dohľadu Eurosystému, sa musia novému rámcu prispôsobiť do 15. novembra 2022. Všetci ostatní majú rok od oznámenia o svojom dohľade v rámci obnovenej regulačnej štruktúry.

Majk Spirit NFT

ECB chce regulovať Stablecoiny

V oznámení ECB sa tiež uvádza, že nový rámec PISA dopĺňa očakávanú reguláciu kryptomenových aktív a stablecoinov navrhovanú EÚ.

Panettove vyhlásenie medzitým prichádza v kontexte rastúcich regulačných rozhovorov o stablecoinoch. ECB vo februári požiadala zákonodarcov Európskej únie o veto v súvislosti s reguláciou stablecoinov.

ECB sa už skôr hádala o používaní názvu „stablecoin“, pričom tvrdila, že je nevhodný. Neskôr, v septembri 2020, ministri financií z piatich členských štátov EÚ (Taliansko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Holandsko) vyzvali Európsku komisiu, aby vytvorila prísne predpisy pre stablecoiny.

Podľa ministrov financií by stablecoiny nemali byť povolené, kým nesplnia regulačné požiadavky. Vládni predstavitelia tvrdili, že regulácia tokenov krytých aktívami zachová menovú suverenitu, ochráni spotrebiteľov a zníži riziko.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár