ECB vymenovala 30 členov Poradnej skupiny pre digitálne euro

od Martin Tkáč

Európska centrálna banka napokon vymenovala 30 členov do poradnej skupiny projektu digitálneho eura.

30 členov poradnej skupiny

Prijatie technológie blockchain v poslednej dobe exponenciálne vzrástlo. Väčšina svetových ekonomík (aj rozvíjajúcich sa) sa ho snaží zaviesť do svojho platobného systému, aby bol rýchlejší a efektívnejší. Čína je v tomto smere jednoznačne najvyspelejšou krajinou.

Čína vykonávala rozsiahle testy svojho digitálneho jüanu už dlhší čas. Toto však nie je jediný región ochotný zaviesť vládnu digitálnu menu.

Podobné plány má aj Európska centrálna banka, ktorá oznámila plány na vytvorenie digitálneho eura. V júni orgány ECB oznámili nábor inštitúcií a ľudí do Európskej poradnej skupiny CBDC.

Teraz, po analýze všetkých žiadostí, ECB vybrala 30 členov, ktorí majú príslušné skúsenosti a kvalifikáciu. Väčšina vybraných kandidátov pochádza zo Société Générale, Nordea, Intesa Sanpaolo, Swedbank, La Banque Postale a Deutsche Bank.

Fabio Panetta, člen Výkonnej rady ECB, komentoval voľbu členov takto:

Som rád, že mnohí špičkoví odborníci zo súkromného sektora chcú prispieť k projektu digitálneho eura. Ich znalosti uľahčia zohľadnenie názorov potenciálnych používateľov a distribútorov na digitálne euro vo fáze prieskumu.

Hlavnou úlohou Poradnej skupiny pre digitálne euro bude zvážiť, ako možno túto virtuálnu menu upraviť a ako ju prijať.

Kedy nadobudne účinnosť digitálne euro?

Európska centrálna banka (ECB) uviedla, že začiatkom septembra tohto roka „začína skúmať“ digitálne euro. Tento proces však potrvá dva roky. Prezidentka banky Christine Lagarde je presvedčená, že inštitúcia ktorú riadi, by mala byť pripravená reagovať na potreby ľudí po digitálnych menách a navrhnúť európske riešenie, ktoré „neohrozí celý bankový systém“.

Počas rozhovoru s prezidentom Svetového ekonomického fóra Klausom Schwabom Lagardeová povedala:

Na túto požiadavku by sme mali reagovať. A uistite sa, že máme riešenie, ktoré je bezpečné, dostupné za priateľských podmienok, ktoré sa dá použiť aj ako platobný prostriedok za rozumných podmienok a neohrozuje celý bankový systém.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár