E-mailová revolúcia: Proton Mail bude využívať blockchain pre väčšiu bezpečnosť

Blockchain nie je len platobná sieť, ale aj riešenie, ktoré môže potenciálne overiť identitu e-mailovej adresy. Dokazuje to služba Proton Mail.

od Martin Tkáč

Myšlienka Proton Mail

Proton Mail sa spolieha na end-to-end šifrovanie, ktoré zaisťuje, že si ho môže prečítať iba príjemca e-mailu. Dosahuje sa to zabezpečením, že verejný kľúč skutočne patrí určenému príjemcovi, čo zabraňuje útokom a pokusom o ukradnutie správ.

V predvolenom nastavení je však e-mail formou obyčajnej textovej komunikácie a vaše e-maily prechádzajú cez viacero serverov, kým sa dostanú k príjemcovi. To znamená, že ktokoľvek s plným prístupom k týmto serverom môže čítať vašu poštu.

To je miesto, kde prichádza na scénu Pretty Good Privacy (PGP), protokol na šifrovanie e-mailov navrhnutý na zabezpečenie súkromia. E-maily, ktoré vám posielame, sú šifrované pomocou vášho kľúča. To premení e-mail na šifrovanú komunikáciu.

Zatiaľ čo Proton Mail tvrdí, že obsah e-mailov je chránený pred špehovaním, spoločnosť tvrdí, že existuje ďalšia potenciálna bezpečnostná chyba. Je možné sfalšovať e-mail od jedného z vašich kontaktov, čo spôsobí, že odpoviete nesprávnej osobe. Falšovanie hlavičiek e-mailov je veľmi jednoduché.

Na vyriešenie tohto problému sa spoločnosť pripravuje na spustenie Proton Mail Key Transparency. Toto je spôsob, ako skontrolovať, či e-mailová adresa skutočne patrí osobe, ktorá tvrdí, že je naším priateľom. Projekt využíva technológiu blockchain.

Generálny riaditeľ spoločnosti, Andy Yen, upozorňuje, že technológia blockchain je stále podceňovaná – spája sa s kryptomenami, no to je len časť jej potenciálu.

Yen poukazuje na to, že umiestnením verejných kľúčov používateľov na blockchain sa vytvorí záznam, ktorý zabezpečí, že tieto kľúče im skutočne patria. V skutočnosti každý umiestni svoje verejné kľúče na viditeľné miesto v blockchaine a ktokoľvek si môže svoje verejné kľúče porovnať s touto verejnou knihou. Keďže je táto databáza decentralizovaná, hacker ju nemôže prelomiť.

Musím niečo urobiť?

Rovnako ako v prípade PGP, používatelia Proton Mail nebudú musieť urobiť nič, aby mohli profitovať z blockchainu. Zakaždým, keď niekomu pošlú e-mail, aplikácia Proton Mail skontroluje verejný kľúč v blockchaine, aby sa uistil, že je platný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár