Dva pokusy na uhádnutie hesla k 236 miliónom dolárov v bitcoinoch

od Martin Tkáč

S nedávnymi maximálnymi hodnotami ceny bitcoinu sa objavujú aj neobvyklé situácie.

Ľudia, ktorí si nahromadili obrovské bohatstvo v kryptomene si začínajú uvedomovať, že už dávno stratili heslá k svojim šifrovaným digitálnym peňaženkám.

Príkladom je aj Stefan Thomas, prográmator v San Franciscu, ktorý pre New York Times uviedol, že má uložených 7002 bitcoinov (momentálna hodnota približne 236 miliónov dolárov), ale nemá predstavu, ako k nim získať prístup. Má ešte dva pokusy na odhalenie, inak budú navždy uzamknuté.

Aj keď si odmyslíme dlhodobé vyhliadky na hodnoty kryptomien, kľúčovým posolstvom týchto hororových príbehov je, že vziať si digitálne financie do svojich rúk je obrovské riziko, ak nebudete mať na poriadku svoje heslá.

Problematika nákupu alebo ťažby kryptomien a následne straty prístupu je tak rozšírená, že pre odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti vzniká celé nové odvetvie, ktoré môže pomôcť k potenciálnym zbohatlíkom získať prístup k ich bohatstvu po zabudnutí hesiel.

„Dokonca ani niektorí sofistikovaní investori neboli úplne schopní mať svoje heslá pod kontrolou,“ uviedol Diogo Monica, spoluzakladateľ startupu Anchorage, ktorý sa zaoberá kryptobezpečnosťou.

Podľa údajov z Chainalysis je z existujúcich 18,5 milióna bitcoinov až 20% takých, ku ktorým sa ich majiteľ nevie dostať kvôli zabudnutému alebo stratenému heslu.

Spoločnosť Wallet Recovery Services, ktorá pomáha nájsť stratené digitálne kľúče uviedla, že denne dostáva 70 žiadostí od ľudí, ktorí chceli pomoc s obnovením ich bohatstva, čo je trojnásobok počtu spred mesiaca.

zdroj: nytimes.com

Money photo created by master1305 – www.freepik.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár