Dotovaná energia poháňa argentínsky boom v ťažbe kryptomien

od Martin Tkáč

Ťažiari kryptomeny v Argentíne využívajú dotovanú elektrinu v krajine na dosahovanie obrovských ziskov.

V tomto roku zažívajú krajiny po celom svete rozmach ťažby kryptomeny. Extrémne nízke ceny elektriny a obnova kontroly kapitálu podnecujú súčasný rozmach Argentíny. Nicolas Bourbon, ktorý ťaží v Buenos Aires,  uviedol:

„Aj po úprave ceny bitcoinu (BTC) sú náklady na elektrinu pre kohokoľvek, kto ťaží z domu, stále zlomkom celkového vytvoreného príjmu.“

Argentínske ekonomické problémy

Argentína zažívala v posledných rokoc hospodárske krízy. Patria sem opakované devalvácie meny, predvolené hodnoty, hyperinflácia a trojročná recesia spojená s pandémiou koronavírusu. Vďaka tomu bolo prostredie citlivé na prijatie alternatívnych platobných metód, najmä kryptomien.

Na zvýraznenie súčasnej zložitej hospodárskej situácie v Argentíne zostáva inflácia v krajine zhruba na úrovni 50% ročne. Klesajúca hodnota pôvodnej meny Argentíny viedla k opätovnému zavedeniu devízových kontrol. Argentínčania si nemôžu kúpiť doláre a môžu si kúpiť iba 200 dolárov za inú menu.

Pre mnohých sa to stalo oveľa väčším podnetom na prechod na digitálne meny. Jedným z príkladov tohto rastúceho miestneho dopytu je hodnota bitcoinu na neoficiálnych trhoch na úrovni 5,9 milióna pesos (62 316 dolárov) a v porovnaní s približne 3,4 miliónmi peso (35 911 dolárov) v oficiálnom kurze.

Argentínska energetická politika

Okrem väčších stimulov na získanie aktív s pridanou hodnotou majú nadšenci kryptomeny prospech aj z dlhodobých dotácií obyvateľom krajiny na elektrinu. Napriek skutočnosti, že táto politika je pre voličov prospešná, začala vyvolávať napätie vo vládnucej ľavicovej peronistickej koalícii.

Z dôvodu nedostatku dostatočných domácich zdrojov energie je Argentína čistým dovozcom plynu. Napriek tomu sa účty za elektrinu pre spotrebiteľov pohybujú iba okolo 2% až 3% priemerného mesačného príjmu. Na iných latinskoamerických trhoch, ako sú Brazília, Kolumbia a Čile, je táto suma takmer dvakrát vyššia. Ezequiel Fernandez, analytik spoločnosti Balanz Capital Valores v Buenos Aires, hovorí:

„Kryptomena generovaná baníkmi sa zvyčajne obchoduje paralelným výmenným kurzom, ale za energiu sa platí subvencovaným kurzom. Výnosy sú v súčasnosti veľmi vysoké.“

zdroj: pixabay.com, beincrypto.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár