Dopyt po bitcoinoch má klesajúci trend. Inštitúcie vstupujú do altcoinov a DeFi

od Martin Tkáč

Spoločnosť Genesis nedávno vydala svoju správu za tretí štvrťrok s názvom „Market Observations Report“. Zdôrazňuje niektoré z najdôležitejších trendov na trhu. Tentoraz poukazuje na pokles dopytu po bitcoine, ktorý spôsobili inštitúcie zaradené do DeFi a altcoinov.

Zmeny na trhu

Podľa správy mal dopyt po BTC v Q3 tendenciu klesať kvôli neschopnosti obchodníkov profitovať zo spreadov medzi cenou BTC na spotových a termínových trhoch.

Spoločnosť zaznamenala „významnú štrukturálnu zmenu“ na trhu s kryptomenami, počnúc oddlžovaním maloobchodných búrz. V druhom štvrťroku niekoľko búrz znížilo svoje pákové produkty. Jednou z nich je Binance, ktorá znížila maximálnu úroveň pákového efektu na 20x.

V Q1 2021 Genesis po prvýkrát zaznamenal výrazný pokles váhy BTC v našom celkovom portfóliu v dôsledku relatívneho nedostatku obchodných príležitostí denominovaných v BTC. Zatiaľ čo sa fenomén zastavil v Q2, obnovil sa v Q3 kvôli pokračujúcej inverzii GBTC prémie a splošteniu základných kriviek.

„Znižovanie zadlženosti maloobchodných búrz“ v správe v kombinácii s čínskym útokom na kryptomeny viedli k posunu smerom k inštitucionalizácii tohto odvetvia. To následne spôsobilo, že bitcoin bol menej atraktívny pre oportunistických obchodníkov.

Inštitúcie prijímajú DeFi – ETH je obľúbený

Spoločnosť tiež zdôraznila rastúci počet inštitúcií vstupujúcich do priestoru DeFi.

Záujem zvýšili aj vznikajúce protokoly Layer 1. Rôzne kryptomenové inštitúcie zvažovali možnosti zisku pri poskytovaní likvidity pre stablecoiny a páry ETH / BTC. To následne viedlo k zvýšeniu cien altcoinov. Jednou z najvýkonnejších alternatívnych mincí je Solana (SOL), ktorá nedávno prekonala rebríček Cardano (ADA).

So zvýšeným záujmom o iniciáciu pôžičiek ETH počas štvrťroka zaznamenali altcoin a najmä alternatívy L1 prudký nárast dopytu, ktorý slúžil ako prirodzené páry likvidity pre príležitosti príjmu DeFi.

Napriek nezáujmu o bitcoin, očakávanie prvého amerického ETF na BTC futures trh oživilo. O tento produkt sa začali zaujímať tradičné inštitúcie, akými sú investičné banky a obrovskí správcovia aktív.

Celkovo spoločnosť Genesis v treťom štvrťroku obchodovala s derivátmi a spotovými obchodmi za viac ako 37 miliárd USD. BTC predstavovali približne 61 % obchodnej aktivity spoločnosti OTC (over-the-counter).

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár