Dominancia bitcoinu je najvyššia za posledných 7 mesiacov

od Martin Tkáč

Zatiaľ čo trh s kryptomenami v poslednej dobe nevyzerá veľmi dobre, bitcoin dokazuje, že je stále „kráľom“. Primárne digitálne aktívum zaznamenalo tento týždeň zvýšenie svojej dominancie. Aktuálne je to 45,27 %.

Dominancia bitcoinu na trhu naposledy presiahla 45 % v októbri 2021, týždne predtým, ako dosiahla rekordnú výšku 69 000 USD.

Dominancia sa týka podielu na trhu, ktorý predstavuje jedno aktívum. Bitcoin je historicky dominantný v medvedích cykloch, ale na býčích trhoch ustupuje iným aktívam, ako je ethereum. Dominancia bitcoinu presiahla 70 % krátko po tom, čo v decembri 2020 prvýkrát dosiahol 20 000 dolárov. Väčšinu roka 2021 sme však zaznamenali pokles tohto ukazovateľa.

bitcoin dominancia

Náprava na trhu

Trh s kryptomenami mal doteraz neistý mesiac. Globálna trhová kapitalizácia klesla z približne 1,8 bilióna dolárov na 1,3 bilióna dolárov. Výkon pôvodnej kryptomeny nebol najlepší. Kryptomena číslo jeden zverejnila tento týždeň už ôsmy po sebe idúci týždenný červený záver. Ide o bezprecedentný pokles aj podľa štandardov kryptomien.

V súčasnosti sa kurz mincí pohybuje okolo 29 800 dolárov. Stále sa snaží udržať nad kľúčovou psychologickou úrovňou 30 000 dolárov.

Zatiaľ čo bitcoin prešiel v posledných mesiacoch ťažkým obdobím, altcoiny dopadli ešte horšie. To vysvetľuje, prečo sa jeho dominancia zvyšuje. Mnohé z takzvaných „alternatívnych sietí 1. vrstvy“, ktoré prekvitali koncom roka 2021, utrpeli počas kolapsu obrovské straty.

Napríklad Solana je o 80 % nižšia ako v histórii a obchoduje sa okolo 52,23 USD. Avalanche, ďalší relatívny nováčik v oblasti inteligentných zmlúv, zaznamenal koncom minulého roka obrovské zisky, no v posledných týždňoch tiež klesol.

K vrcholu mu chýba 79,3 % a jeho kurz je okolo 30,16 USD. Jeden z najsilnejších hráčov v roku 2021, Terra minulý týždeň upadla do zničujúcej špirály smrti. Cena jej natívneho tokenu LUNA klesla zo stoviek dolárov len na pár centov.

Trhová kapitalizácia bitcoinu je v súčasnosti okolo 567,9 miliárd dolárov. Po siedmom mesiaci poklesu je jeho miera o 57 % nižšia ako historický rekord.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár