60 % dodávateľov zbraní pre ukrajinskú armádu akceptuje kryptomeny

Od invázie Vladimira Putina a Ruska na Ukrajinu uplynul už rok. Boje na území nášho východného suseda pokračujú a Ukrajina bude musieť čeliť ešte mnohým výzvam. Kryptomeny určite nemôžu poskytnúť úplné riešenie mnohých problémov, ktorým okupovaná krajina čelí. Posledný rok vojenských akcií však dokázal, že digitálne aktíva sú účinným nástrojom na podporu jednotiek brániacich Ukrajinu.

od Simona

Newsletter news

Kryptomeny vo vojne

Komunita kryptomien sa počas bojov ukázala ako veľmi kľúčový spojenec Ukrajiny. Ruskom okupovaná krajina získala veľkú podporu od rôznych hráčov z odvetvia digitálnych aktív. Milióny darov, ktoré boli zaslané prostredníctvom blockchainu, rozhodne podporili doplnenie najpotrebnejších aktív na Ukrajine.

V nedávnom rozhovore námestník ukrajinského ministra pre digitalizáciu – Alex Bornyakov – povedal, že približne 60 % vojenského vybavenia bolo zakúpeného a zaplateného pomocou kryptomien. Ako politik tlmočil, k prijatiu digitálnych aktív v tejto situácii došlo vďaka podpore rôznych poskytovateľov, ktorí ctia kryptomeny, aby sa vyhli zbytočným komplikáciám spojeným s tradičným finančným sektorom.

„Ak by sme použili tradičný finančný systém, transakcie by trvali niekoľko dní. Nákup základných produktov sme dokázali zabezpečiť pomocou kryptomien v krátkom čase a úžasné je, že približne 60 % dodávateľov bolo schopných akceptovať kryptomeny, čo som nečakal. Spoločnosti vyrábajúce tovar, ako sú nepriestrelné vesty, prilby a rôzne optiky, dokonca boli schopné prijímať kryptomeny,“ povedal.

Ukrajina sa ku kryptomenám výrazne priklonila v dôsledku vojny, keď krajina prijala množstvo darov na obranu proti Rusku. Bornyakov priznal, že podpora prichádzala neustále z rôznych častí sveta vrátane používateľov z Ruska.

„Príspevky pre Ukrajinu sa pohybovali od jedného dolára až po milióny dolárov. Kryptomeny v niektorých prípadoch ponúkajú anonymný spôsob posielania peňazí. Zaznamenali sme, že niektorí Rusi nám darovali značnú sumu oficiálnych akcií,“ dodal námestník

Kryptomeny

Doteraz Ukrajina dostala dary v kryptomenách vo výške viac ako 50 miliónov dolárov. Okrem toho bola na tento účel zriadená organizácia Crypto Fund Aid For Ukraine- organizácia podporujúca Ukrajincov prostredníctvom digitálnych mincí. Prevádzku tejto iniciatívy zabezpečuje ukrajinská kryptomenová burza Kuna a blockchainová spoločnosť Everstake. Projekt podporuje ukrajinské ministerstvo pre digitálnu transformáciu Ukrajiny.

Ukrajina sa zameriava na prijatie kryptomien

Vojna je strašný sociálno-ekonomický jav a nemá žiadne pozitíva. Je však pravda, že neslávne známy ruský útok na Ukrajinu mal vplyv na urýchlenie prijatia kryptomien v tejto krajine.

Ukrajinskí zákonodarcovia sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali o regulácii tohto sektora. 1. decembra sa uskutočnilo prvé zasadnutie poradnej rady pre reguláciu virtuálnych aktív pri Národnej komisii pre cenné papiere a burzy. Odborníci diskutovali o zmenách zákona „O virtuálnych aktívach“, ktoré by mali prispôsobiť Národný daňový zákonník potrebám trhu s kryptomenami.

Začiatkom tohto mesiaca sme tiež dostali správy, že Ukrajina urýchľuje svoje úsilie o vývoj a zavedenie digitálnej meny e-hrivny, ktorú zaviedla centrálna banka. Pilotný projekt údajne odštartuje ešte tento rok.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár