Ekonóm: dochádza k dedolarizácii. „Ostatné meny sa stávajú dôležitejšími v medzinárodných transakciách“.

Kanadský ekonóm a profesor na Univerzite Britskej Kolumbie James Brander sa domnieva, že úloha amerického dolára v medzinárodnom obchode a ako rezervnej meny klesá.

od Martin Tkáč

Ekonóm poukazuje na posilňovanie dedolarizácie

Kanadský ekonóm James Brander sa podelil o svoje názory na celosvetový trend dedolarizácie a slabnúci vplyv amerického dolára na svetové hospodárstvo. Brander je profesorom so zameraním na ázijsko-tichomorskú problematiku na Katedre podnikovej stratégie a ekonomiky na Univerzite Britskej Kolumbie.

Vo svojej prednáške vysvetlil, že dominancia amerického dolára na svetovom trhu klesá, pretože čoraz viac krajín sa rozhoduje vykonávať medzinárodné transakcie pomocou miestnych mien namiesto spoliehania sa na americký dolár, informovala tlačová televízia Press TV. Poznamenal, že americký dolár je „hlavnou rezervnou menou“ a že „viac ako polovica všetkých medzinárodných devízových rezerv na svete je v dolároch“, a dodal, že „úloha amerického dolára klesá“.

„Stále je veľká, ale klesá,“ upozornili americké elity.

Povedal to, čo si už pravdepodobne všimol každý:

„Ostatné meny získavajú na význame v medzinárodných transakciách a ako rezervné meny. Súčasné geopolitické napätie posilnilo trend používania iných mien… najmä Ruska, ako aj Číny a niektorých ďalších krajín. V medzinárodných transakciách sa používa viac miestnych mien.“

Výsledkom je, že „tak máme napríklad transakciu medzi Indiou a Ruskom, ktorá sa realizuje v indickej alebo ruskej mene“.

DolárMôžu si za to USA samy?

Uvalenie ekonomických sankcií zo strany USA na nepriateľské krajiny, najmä Rusko, sa považuje za podnet pre ostatné krajiny, aby sa odklonili od USD. Samotná americká ministerka financií Janet Yellenová minulý mesiac uviedla, že keď USA uplatňujú „finančné sankcie súvisiace s úlohou dolára, existuje riziko, že to časom môže podkopať hegemóniu dolára“.

Snahy o dedolarizáciu možno pozorovať najmä v krajinách BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika). Tento hospodársky blok sa snaží vytvoriť spoločnú menu, ktorá by jeho členom pomohla znížiť závislosť od amerického dolára. Očakáva sa, že lídri krajín BRICS budú o tejto otázke diskutovať na svojom nadchádzajúcom samite, ktorý by sa mal uskutočniť v auguste.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár