Do Kwon sa dostal na slobodu

Spoluzakladateľ spoločnosti Terraform Labs Do Kwon bol prepustený z väzby na kauciu. Súd zamietol odvolanie prokuratúry, ktorá sa snažila zablokovať jeho prepustenie.

od Simona

Do Kwon je na slobode

Podľa oficiálnej komunikácie Vrchného súdu v Podgorici bolo odvolanie národnej prokuratúry proti predchádzajúcej dohode o prepustení Kwona na kauciu zamietnuté. V dôsledku toho je bývalý generálny riaditeľ prepustený na slobodu. Spolu s ním bol z väzby prepustený aj bývalý finančný riaditeľ Han Chang-Joon. Obaja budú čakať na ďalšie súdne konanie v domácom väzení.

Výška kaucie bola stanovená až na 400 000 EUR (436 000 USD). Na Kwona a Chang-Joona sa navyše vzťahujú prísne podmienky prepustenia z väzby – nesmú opustiť svoje dočasné bydlisko. Dvojicu bude pozorne sledovať miestna polícia. Kaucia prepadne, ak opustia byt, v ktorom sa budú zdržiavať, alebo porušia opatrenia dohľadu.

Súd

Prepadnutie v Čiernej Hore

Kwon a Chang-Joon boli zatknutí v Čiernej Hore v marci 2023. Všetko sa odohralo na letisku v hlavnom meste krajiny. Snažili sa nastúpiť do lietadla, ktorým chceli odletieť do Dubaja. Dôvodom ich zatknutia bolo, že používali údajne sfalšované doklady. Nešlo len o snahu skryť svoju totožnosť, ale aj o to, že ich pôvodné pasy juhokórejské úrady zrušili v októbri 2022.

Súd poznamenal, že overenie pravosti belgických pasov a občianskych preukazov, ktoré mali obaja Kórejčania, si vyžiada viac času, a zdôraznil, že dohodnutá výška kaucie „je dostatočnou zárukou na zabezpečenie prítomnosti obvinených“ v Čiernej Hore.

Kwon je dnes jednou z najhľadanejších osôb na celom svete. Hľadajú ho služby viacerých jurisdikcií. Orgány v Južnej Kórei, jeho domovskej krajine, chcú jeho vydanie. V krajine prebieha vyšetrovanie v súvislosti s kolapsom ekosystému Terra, v dôsledku ktorého mnohí ľudia prišli o svoje životné úspory. Okrem toho Kwon chce, aby ho prevzali Spojené štáty.

Na druhej strane Interpol vydal takzvanú červenú nótu, ktorá sama o sebe nie je zatykačom, ale žiadosťou o koordináciu služieb na celom svete.

Kwonovi hrozí rok väzenia v Čiernej Hore. Naopak, trest v USA alebo Južnej Kórei by mohol byť horší – až 40 rokov odňatia slobody.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár