Dnes oslavujeme Deň bitcoinovej pizze

22. máj je špeciálnym dňom pre komunitu kryptomien na celom svete. Takto nazvaný Deň bitcoinovej pizze oslavujeme ako dôležitý krok v histórii digitálnych aktív.

od Simona

O dni bitcoinovej pizze

Deň bitcoinovej pizze je spomienkou na konkrétnu transakciu, ktorá sa uskutočnila 22. mája 2010. Vtedy sa istý floridský programátor Laszlo Hanyecz rozhodol použiť bitcoin – vtedy ešte málo známu kryptomenu – na nákup dvoch veľkých pizz so syrom, olivami a salámou. Na fóre BitcoinTalk nadviazal kontakt s iným nadšencom bitcoinu a ponúkol 10 000 BTC výmenou za dve pizze. Používateľ fóra ponuku prijal a pizze si objednal prostredníctvom miestnej reštaurácie, ktorá ich doručila priamo do Hanyeczovho domu. Táto transakcia sa považuje za prvý zdokumentovaný nákup tovaru pomocou bitcoinu.

Hodnota 10 000 BTC bola v tom čase približne 41 USD. Z dnešného pohľadu, keď hodnota jedného bitcoinu predstavuje tisíce dolárov, sa však táto transakcia zdá byť šokujúca.

Deň bitcoinovej pizze

Drahá pizza, veľké zmeny

Dnešný deň bitcoinovej pizze je tak trochu symbolom oslavy dynamického rastu ekosystému kryptomien. Od svojho vzniku sa bitcoin vyvinul z teoretického konceptu na životaschopnú menu. Mena, ktorú možno použiť na nákup reálneho tovaru a služieb.

Prirodzene, Hanyecz je niekedy kritizovaný za to, že „minul“ toľko bitcoinu na niečo také triviálne, ako je pizza. Mnohí v komunite kryptomien to však považujú za dôkaz praktickej využiteľnosti najstaršieho digitálneho aktíva. Bez takýchto prvých transakcií by bitcoin ako prostriedok výmeny nemal precedens a jeho dlhodobá hodnota by mohla byť spochybnená. Je však ťažké nespomenúť, že tá istá pizza, ktorá v roku 2010 stála 10 000 BTC, by dnes mohla mať hodnotu miliónov dolárov. Za 10 000 BTC by si Laszlo teraz pravdepodobne kúpil niekoľko krabíc pizze.

„Bitcoiny vtedy nemali veľkú hodnotu, takže myšlienka vymeniť ich za pizzu sa zdala byť neuveriteľne atraktívna. Nikto netušil, že sa stane takou veľkou,“ povedal v roku 2013 v rozhovore pre The New York Times.

Pre mnohých ľudí je tento deň príležitosťou osláviť úspechy kryptomeny a pripomenúť si jej skromné začiatky. Niektoré spoločnosti ponúkajú na tento deň špeciálne akcie a komunity kryptomien po celom svete organizujú rôzne stretnutia a podujatia, samozrejme, pri pizzi.

Je to ideálny moment na zamyslenie sa nad vývojom bitcoinu, ktorý sa z takmer neznámeho konceptu stal jednou z najdôležitejších finančných inovácií našej doby.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár