Dnes je to 14 rokov od kedy bol zverejnený bitcoinový whitepaper

31. októbra 2008 Satoshi Nakamoto zverejnil bitcoinový whitepaper. Opísal, ako bude fungovať systém platieb typu peer-to-peer, ktorý neskôr spôsobí revolúciu vo svete finančných technológií.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Zatiaľ nie je známe, kto je tvorcom pôvodnej kryptomeny a či ide o jednu osobu alebo skupinu. V predslove k Bielej knihe čítame:

Plne peer-to-peer verzia elektronických peňazí by umožnila posielať online platby priamo od jednej strany k druhej, čím by sa obišli finančné inštitúcie. Digitálne podpisy sú súčasťou riešenia. Ale hlavné výhody sú negované, ak je stále potrebná dôveryhodná tretia strana, aby zabránila dvojitému míňaniu. Navrhujeme riešenie tohto problému založené na sieti peer-to-peer. Označuje transakcie časovými pečiatkami a spája ich do neprerušeného reťazca hashovaných dôkazov o vykonanej práci.

Bitcoinová sieť bola spustená v januári 2009. O dva roky neskôr Satoshi Nakamoto zmizol. Verejnosti sa nikdy nepodarilo zistiť, kto napísal dokument, ktorý tvorí základ multimiliardového priemyslu.

Jack Black Crypto GIF by ProBit Global

14 rokov histórie

Za 14 rokov prešla prvá kryptomena dlhú cestu a vyvinula sa v silný finančný nástroj. Investujú do nej verejné spoločnosti a veľkí hráči. Niektorí v komunite to považujú za spôsob ochrany kapitálu v časoch veľkých otrasov.

1. apríla 2022 ťažiari vygenerovali jubilejných 19 miliónov bitcoinov. V čase písania tohto článku bolo vyťažených 91,4 % celkovej ponuky digitálneho zlata. Je obmedzený na 21 miliónov BTC.

O tom ako funguje ťažba kryptomien, čo je havling a ďalšie nájdete na webe okrypte.sk v časti Základné pojmy

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár