Dnes je to 13 rokov od vydania Manifestu Satoshi Nakamota

od Martin Tkáč

Dnes je 13. výročie vydania bielej knihy (whitepaper) o bitcoinoch Satoshiho Nakamota. Hovoríme o dokumente, ktorý obsahuje technologické základy prvej kryptomeny na svete.

Satoshiho manifest

Manifest Satoshiho Nakamota bol zverejnený 31. októbra 2008 na mailing liste metzdowd.com. Popisuje konkrétne princípy fungovania siete BTC.

Plnohodnotná verzia elektronických peňazí založená na komunikačnom modeli siete peer-to-peer by umožnila posielať online platby priamo od jedného subjektu k druhému bez toho, aby transakcie museli prechádzať finančnými inštitúciami.

– takto sa začína odporúčaný dokument.

Elektronický obchod je nútený spoliehať sa takmer výlučne na finančné inštitúcie ako na dôveryhodných spracovateľov elektronických platieb. Aj keď systém funguje dostatočne dobre pre väčšinu transakcií, stále trpí nedostatkami modelu založeného na dôvere. V tomto type modelu nie sú možné úplne nezvratné transakcie z dôvodu nemožnosti vyhnúť sa sporom a účasti finančných inštitúcií na súvisiacej mediácii. Náklady na sprostredkovanie zvyšujú transakčné náklady znížením minimálnej praktickej veľkosti transakcií, čím sa eliminujú možnosti vykonávania malých denných transakcií. Oveľa vyššie náklady spojené s neschopnosťou vykonávať nezvratné transakcie sú aj v prípade služieb, vrátane tých nevratných

-pokračuje Nakamoto.

Satoshi na nasledujúcich stranách popisuje, čo je digitálna mena. Opisuje ho ako „reťazec digitálnych podpisov“

Manifest obsahuje aj popis algoritmu Proof-of-Work, ktorý sa nakoniec stal základom BTC blockchainu:

Ak chceme implementovať model distribuovaného dočasného značkovacieho servera na báze siete peer-to-peer, budeme musieť použiť systém proof of work, podobný systému Hashcash, ktorý navrhol Adam Back, a nie model novín alebo príspevkov na fóre Usenet. Dôkaz vykonanej práce zahŕňa hľadanie hodnoty hash začínajúcej špecifikovaným počtom nulových bitov, ako je to v prípade SHA-256. Požadované priemerné úsilie sa exponenciálne zvyšuje s počtom nulových bitov a možno ho overiť vykonaním jedného hashu.

Bitcoin oslava

Ako každý rok, toto výročie je pre fanúšikov bitcoinu príležitosťou na oslavu. Anthony Pompliano predstavil zaujímavý návrh na dnešný deň. Čo tak… zjesť pizzu?

Zajtra je to 13 rokov od zverejnenia bitcoinovej bielej knihy.
Oficiálne spúšťame Bitcoin Pizza v 20 mestách s takmer 100 miestami.
Každý dolár môjho zisku ide vývojárom bitcoinov 🔥

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár