Digitálny rubeľ sa bude používať na vyrovnanie medzi Ruskom a Čínou

Rusko je v súčasnosti v pilotnej fáze vývoja svojho projektu CBDC. Testy sa skončia začiatkom budúceho roka. Krajina má v úmysle použiť CBDC na medzinárodné vyrovnanie s Čínou.

od Simona

Newsletter news

Digitálny rubeľ a Čína

Podľa správy, ktorú zverejnila agentúra Reuters, Rusko údajne plánuje použiť digitálny rubeľ na vzájomné vyrovnanie s Čínou. Digitálny rubeľ sa v súčasnosti testuje na zúčtovanie s bankami a očakáva sa, že bude pripravený začiatkom budúceho roka.

V pozadí pokračuje druhá studená vojna s USA. Spolu s pribúdajúcimi sankciami proti Rusku zo Západu, ktoré sú výsledkom pokračujúceho konfliktu s Ukrajinou, krajina aktívne hľadá alternatívne spôsoby vedenia medzinárodných obchodných urovnaní.

Anatolij Aksakov, predseda finančného výboru dolnej komory ruského parlamentu Duma nedávno priznal, že geopolitická kríza obmedzila prístup Ruska na trh medzinárodného obchodu. Rusi preto pracujú na alternatívnych formách medzinárodných platieb a zúčtovania a národná digitálna mena sa v súčasnosti javí ako najlepšie možné riešenie.

„Téma digitálnych finančných aktív, digitálneho rubľa a kryptomien je v spoločnosti prítomná, pretože západné krajiny na nás uvalia sankcie a vytvárajú problémy s bankovými prevodmi, a to aj v rámci medzinárodných zúčtovaní,“ povedal Aksakov.

Rusko sa tak pridáva k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré pracujú na svojich CBDC. Podľa najnovšej aktualizácie menovej politiky Bank of Russia začnú úrady v roku 2024 pripájať všetky banky a úverové inštitúcie k digitálnej platforme e-rubeľ.

cbdc

Zmena zásad

Je vhodné dodať, že Rusko plánuje využívať kryptomeny aj v medzinárodnom obchode (napr. bitcoin alebo stablecoiny). Na druhej strane v roku 2020 Duma prijala zákon o digitálnych menách, ktorý zakazuje používanie kryptomien ako formy platby. Zákon však nezakazoval iné aktivity v oblasti kryptomien, ako je ťažba alebo obchodovanie.

S pribúdajúcimi sankciami zo strany USA a EÚ a rastúcou neistotou na medzinárodnom obchodnom trhu začalo Rusko pracovať na svojej domácej digitálnej mene, ktorá by fungovala ako prostriedok výmeny a bola by nástrojom na oslabenie dominancie amerického dolára.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár