Digitálny rubeľ by nemal mať vplyv na infláciu

od Martin Tkáč

Ruská centrálna banka plne prevezme digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Je tu však podmienka. Digitálny rubeľ musí vo svojich pilotných testoch najskôr splniť množstvo požiadaviek.

Digitálny rubeľ by nemal mať vplyv na infláciu

O digitálnom rubli hovorila guvernérka Elvira Nabiullina pred výborom Štátnej dumy pre finančné trhy. Zároveň prezradila ďalšie podrobnosti o zavedení CBDC.

Ruská banka prijme CBDC len vtedy, keď sa presvedčí, že ruble možno ľahko previesť z hotovosti na digitálnu verziu. A to len na princípe jedna k jednej.

Mal by to byť skutočný, plnohodnotný rubeľ, bez rabatov alebo čohokoľvek iného poznamenala Nabiullina a dodala, že centrálna banka očakáva, že digitálny rubeľ bude testovať najmenej rok, kým ho skutočne uvedie na trh.

Guvernér tiež zdôraznil, že digitálny rubeľ by nemal ovplyvniť miestnu infláciu.

Predpokladáme, že zavedenie digitálneho rubľa nijako nezrýchli a neovplyvní infláciu.

Inflácia v Rusku

Rusko zažilo obrovský skok v inflácii v dôsledku pandémie COVID-19. Inflácia podľa oficiálnych údajov národného štatistického úradu Rosstat dosiahla najvyššiu úroveň za takmer šesť rokov, pričom v októbri vzrástla o 8,1 %. Banka Ruska očakáva, že sa zníži na 5 % alebo 6 % najskôr v roku 2023.

Guvernérove komentáre sa objavili po tom, čo ruskí zákonodarcovia zverejnili súbor dokumentov definujúcich hlavné aspekty menovej politiky krajiny na roky 2022 a 2023-2024.

Jedna z nich uvádza, že Ruská banka plánuje prijať digitálny rubeľ „postupným rozšírením jeho pôsobnosti“. V úvodnej fáze zavádzania CBDC banka nevylučuje „obmedzenia a limity“.

Centrálna banka sa obáva, že digitálny rubeľ by mohol zvýšiť náklady na financovanie bánk. Teda „zníženie účinnosti transmisného mechanizmu menovej politiky“.

Uviedol však, že tento problém sa dá vyriešiť. Digitálny rubeľ by sa však musel stať dostupnejším a využívať ho veľa spotrebiteľov. Banka tiež upozornila na potenciálne problémy s ochranou súkromia súvisiace s transakciami CBDC.

V záujme udržania udržateľnosti bankového sektora a makroekonomickej stability už zákonodarcovia odporučili podrobné posúdenie takýchto rizík.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár