Digitálny jüan ovplyvní celý svet

od Martin Tkáč

Toshihide Endo, bývalý komisár najväčšieho japonského regulátora finančných a kryptomien, Agentúry pre finančné služby (FSA) uviedol, že nastupujúci digitálny jüan bude mať „obrovský vplyv“ na rýchlosť s akou „rozvinuté ekonomiky“ začnú vytvárať svoju vlastnú digitálnu centrálnu banku meny.

Toshihide Endo hovorí o digitálnom jüane

Endo, ktorý sa pripojil k japonskej burze kryptomien DeCurret ako špeciálny poradca v marci tohto roku, pre agentúru Reuters uviedol, že Čína bude pri debute na trhu CBDC „vyzbrojená masívnou komunitnou infraštruktúrou“.

Peking má v úmysle začať s úplným vysielaním digitálneho jüanu pred zimnými olympijskými hrami, ktoré sa budú konať v Pekingu budúci február. Je však potrebné poznamenať, že mena v testovacej verzii sa už nachádza na čínskom trhu.

Endo, tiež poradca spoločnosti Sony, teraz povedal:

„Bol by to krok, ktorý by iné národy ťažko ignorovali. Japonsko a ďalšie vyspelé krajiny budú čeliť zložitej otázke, ako rýchlo by ich mali nasledovať. “

Stojí za zmienku, že vedúci predstavitelia Japonskej centrálnej banky, rovnako ako ich náprotivky v Európskej únii, Rusku a Južnej Kórei, ešte nezačali svoje vlastné pilotné programy CBDC a vyhýbajú sa jasným vyhláseniam súvisiacim s vydávaním digitálnych mien. Je však logické, že veľa krajín po celom svete sa obáva, že pokrok Pekingu v CBDC sektore ich v tejto oblasti oneskorí.

Testy v Číne

Čínsky test digitálnych jüanov v súčasnosti pokrýva veľkú časť krajiny a všetky najväčšie banky v krajine, ako aj mnohých hráčov v súkromnom sektore. Minimálne štyri banky vyvinuli digitálne peňaženky e-jüan. Iní skúmajú offline riešenia, čo znamená, že „nový“ juan je možné používať aj bez použitia inteligentných telefónov.

Medzitým singapurská centrálna banka a hlavný finančný regulátor v krajine zaviedli nový prístup k zapojeniu spoločností zo súkromného sektoru do retailových riešení CBDC. Orgán v oficiálnom oznámení súťaže uviedol, že asi 15 finalistov fintech spoločností  „dostane mentoring od priemyselných expertov“ a získa prístup do karantény APIX Digital Currency Sandbox na „rýchle prototypovanie riešení digitálnej meny“. Traja výhercovia tiež získajú peňažné ceny v hodnote viac ako 37 000 dolárov.

zdroj: bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár