Digitálny jüan neprijali hostia zimných olympijských hier v Pekingu

Čína predstavila svetu digitálny jüan. Stalo sa tak na zimných olympijských hrách v Pekingu v roku 2022. Zdá sa však, že niektorí zahraniční návštevníci a predstavitelia nie sú týmto projektom nadšení.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Digitálny jüan sa ukáže ako zlyhanie?

Digitálna mena CNY (E-CNY) sa na zimných olympijských hrách údajne vôbec nepoužíva. Účastníci podujatia častejšie využívali služby Alipay.

Jeden Číňan, ktorého identitu Beijing Business Today zatajil, povedal, že „cudzinci“ viac inklinujú k používaniu kariet Visa.

Nie je známe, či kvôli skepticizmu skorých zahraničných používateľov e-jüanov alebo z iných dôvodov. Čínska ľudová banka čoraz väc váha ohľadom úplného presadzovania virtuálnych mien v obchodovaní.

Ďalším problémom týkajúcim sa E-CNY sú otázky ochrany osobných údajov. Eswar Prasad, profesor ekonómie na Cornell University, uviedol, že úroveň zabezpečenia digitálnych peňaženiek sa líši v závislosti od typu, ktorý si používatelia vyberú.

Napríklad vysokokvalitné digitálne peňaženky, ktoré používateľom umožňujú ukladať veľké sumy peňazí, majú viacero bezpečnostných prvkov. Na druhej strane nekvalitné digitálne peňaženky, kde je potrebné iba mobilné číslo, poskytujú iba transakčné súkromie.

Všetko digitálne bude nakoniec vysledovateľné. Pretože žiadna centrálna banka skutočne nechce, aby sa jej peniaze používali bez možnosti kontrolovať a overovať transakcie, povedal Prasad.

Budúcnosť E-CNY

Zoči-voči všetkým týmto problémom nie je osud E-CNY jasný.

V januári minulého roka centrálna banka oznámila, že aplikáciu peňaženky už používa viac ako 250 miliónov jednotlivých občanov v celej krajine. Do októbra minulého roka toto číslo prekročilo takmer 500 miliónov používateľov.

Čínsky technologický gigant Alibaba dokonca vydal nekonvertibilné (NFT) tokeny s tematikou zimných olympijských hier, ktoré označil za „digitálne zberateľské predmety“. Boli prevádzkované na súkromných blockchainoch a nesmeli sa ďalej predávať.

Alibaba tiež plánuje vydať 8 888 kópií štyroch rôznych žetónov zobrazujúcich korčuliarov a lyžiarov praktizujúcich rôzne formy ich športu. Tieto digitálne zbierky sa budú predávať na trhoch Taobao a Tmall až do konca olympijských hier.

Zrúti sa teda digitálny jüan ako projekt? Skepticizmus opísaný na začiatku by tomu nasvedčoval. Je však otázne, či sa Peking vzdá CBDC. Najmä teraz, keď sa napätie na celom svete zhoršuje. Čína alebo jej spojenci môžu kedykoľvek čeliť ekonomickým sankciám. Tie sa však dajú obísť digitálnym jüanom. E-CNY teda prežije, hlavne z politických dôvodov.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár