Digitálny jüan môže ohroziť nadvládu amerického dolára, hovorí expert CNBC

od Simona

Richard Turrin, konzultant pre finančné technológie v CNBC, tvrdí, že digitálna mena čínskej centrálnej banky môže v nasledujúcom desaťročí podkopať dominanciu amerického dolára. Verí, že digitálny jüan nahradí svojho rivala ako mena používaná v medzinárodných dohodách.

Nahradí digitálny jüan dolár?

Je známe, že čínska vláda má jeden z najnepriateľskejších postojov k súkromným kryptomenám. Minulý rok úrady uvalili úplný zákaz na všetky podniky s digitálnymi aktívami a zakázali peňažným organizáciám a platobným spoločnostiam sprostredkovať transakcie, ktoré sa ich týkajú.

Krajina má zároveň úplne iný postoj k digitálnym menám centrálnej banky. V posledných mesiacoch prijala ríša stredu mnoho iniciatív na propagáciu e-juanu a jeho implementáciu medzi širokou verejnosťou.

Podľa Richarda Turrina, odborníka na financie z CNBC, je Čína „o desaťročie vpredu vo všetkých finančných technológiách“. Podľa jeho názoru potrebujú Spojené štáty najmenej päť rokov na to, aby začali testovať potenciálny digitálny dolár.

Vzhľadom na rýchly rast e-juanu Turrin povedal, že by mohol spochybniť nadvládu dolára a dokonca ho nahradiť ako menu používanú v medzinárodných transakciách:

„Pamätajte, že Čína je najväčšou obchodnou krajinou a pri nákupe vecí z Číny uvidíte, ako digitálny jüan pomaly vytláča dolár. Ak sa pozrieme na perspektívu 5 až 10 rokov, áno, digitálny jüan by mohol zohrať významnú úlohu pri znižovaní používania dolára v medzinárodnom obchode“.

Verí tiež, že mnohé krajiny budú v nasledujúcich rokoch menej závislé od americkej národnej meny:

„To, čo uvidíme v budúcnosti, je rollback, riadenie rizika, ktorého cieľom je spomaliť a možno mierne znížiť závislosť od dolára zo 100 % na 80 %, 85 %“.

Rusko nebude používať digitálny jüan na obchádzanie sankcií

Expert CNBC diskutoval aj o ozbrojenom konflikte na Ukrajine a prísnych sankciách uvalených na Rusko. Zatiaľ čo mnohé krajiny vyhlásili ekonomickú vojnu Putinovmu režimu a uvalili sankcie na ruské banky a oligarchov, Čína to odmietla.

Ázijská ekonomická veľmoc podľa Turrina zostane v tomto spore neutrálna a neposkytne Rusku ďalšiu finančnú pomoc. Peking tiež neponúkne ruským občanom svoj digitálny jüan ako príležitosť uniknúť sankciám.

Odborník zhrnul:

„Čína chce, aby bol digitálny jüan konečne široko akceptovaný, a ak sa z neho stane prebíjač sankcií, teraz, keď je ešte dieťa, tento cieľ nepomôže dosiahnuť“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár