Digitálny dolár by musel existovať spolu s hotovosťou

od Martin Tkáč

Jerome Powell dnes uviedol, že digitálna mena centrálnej banky (CBDC) neodstráni potrebu fyzickej hotovosti.

Predseda amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell dnes naznačil, že digitálne meny centrálnych bánk, ako napríklad potenciálny digitálny dolár, nenahradí hotovosť.

„Jedným z troch kľúčových princípov zdôraznených v správe je, že CBDC musí fungovať s hotovosťou a inými druhmi peňazí flexibilným a inovatívnym platobným spôsobom,“ informoval Bloomberg.

V rozhovore na platobnej konferencii vo švajčiarskom Bazileji dodal, že Covid-19 podnietil vlády, aby sa hlbšie zamysleli nad tým, ako teraz peniaze fungujú.

„Covidová kríza ešte viac zaostrila na potrebu zamerať sa na obmedzenie našich súčasných opatrení pre zahraničné platby,“ uviedol.

CBDC sa líšia od decentralizovaných digitálnych aktív ako sú Bitcoiny, pretože sú kontrolované jedným subjektom: centrálnou bankou.

Ide o digitálne verzie natívnych FIAT mien, ako je americký dolár alebo japonský jen. Cieľom týchto mien, ktoré zatiaľ neexistujú, okrem pilotných projektov s obmedzenou funkčnosťou, je priniesť rýchlosť a bezpečnosť peňažným systémom na celom svete.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár