Digitálne euro musí byť široko používané, aby bolo plne úspešné

od Martin Tkáč

Európska centrálna banka očakáva ukončenie prác na projekte digitálneho eura na jeseň 2023.

NEWSLETTER okrypte.sk
Digitálne euro musí vstúpiť do hlavného prúdu

Európska centrálna banka predpokladá, že ak má byť projekt digitálneho eura plne úspešný, musí byť všeobecne akceptovaný všetkými používateľmi v Európe. Je to nevyhnutná podmienka.

Európska centrálna banka (ECB) včera zverejnila zoznam kľúčových cieľov v súvislosti so zavedením digitálneho eura. Autormi prezentovaného dokumentu sú Christine Lagarde (prezidentka banky) a člen predstavenstva Fabio Panetta. Dokument priložený k zoznamu popisuje niektoré zásadné otázky týkajúce sa návrhu digitálnej verzie jednotnej meny Európskej únie.

Digitálne euro môže byť úspešné len vtedy, ak sa stane súčasťou každodenného života Európanov. Musí pridať hodnotu v porovnaní s existujúcimi riešeniami

– čítame vo zverejnenom príspevku.

Obaja autori uviedli, že je priskoro dohodnúť sa na detailoch projektu, avšak ECB predpokladá koniec fázy šetrenia projektu na jeseň 2023. ECB spustila projekt digitálneho eura v júni 2021. V októbri bol ohlásený začiatok dvojročnej výskumnej fázy štúdie centrálnej banky o digitálnej mene (CBDC).

Európska komisia, ktorá pôsobí ako výkonný orgán Európskej únie a je zodpovedná za navrhovanie nových nariadení, oznámila, že v roku 2023 zavedie digitálny zákon o eure. Medzitým sa ECB zdráhala zdieľať podrobnosti a výsledky svojho experimentu s verejnosťou.

Výnimočne sa občas objavili náznaky o zavedení digitálneho eura v priebehu nasledujúcich štyroch rokov a o tom, ako ECB pravdepodobne obmedzí množstvo v obehu na 1,5 bilióna eur (1,5 bilióna dolárov). Toto všetko má kontrolovať akýkoľvek negatívny vplyv, ktorý to môže mať na finančnú stabilitu. Lagarde a Panetta tiež oznámili, že digitálne euro má byť platobným prostriedkom, nie formou investície.

V opačnom prípade, ak by sa vytvorilo príliš veľa vkladov v komerčných bankách, mohli by byť prevedené do centrálnej banky. Toto je scenár, ktorý by bankám sťažil požičiavanie spotrebiteľom a podnikom a mohol by dokonca vyvolať napätie v bankovom systéme v čase finančného stresu, píše sa v príspevku.

ECB a digitalne euro

Práca na projekte je zahalená rúškom tajomstva

Hoci je ešte príliš skoro na to, aby sme definovali podrobnosti o digitálnom eure, niektoré ciele sú jasné, predpokladá správa.

„Po prvé, digitálne euro musí reagovať na potreby svojich používateľov,“

uviedli úradníci.

Okrem toho sa domnievajú, že výskum ukazuje, že používatelia si najviac cenia široké prijatie, jednoduchosť použitia, nízke náklady, rýchlosť, bezpečnosť a ochranu spotrebiteľa.

Jedným z argumentov v správe je, že digitálne euro by malo byť prínosom aj pre ľudí, ktorí majú v súčasnosti obmedzený prístup k digitálnym platbám. Ďalším motívom, ktorý demonštruje potrebu zaviesť tento typ aktíva, je:

… Poskytnúť občanom trvalú dôveru v peňažnú kotvu za ich digitálnymi platbami. To by ochránilo strategickú autonómiu európskych platieb a menovú suverenitu, čo by poskytlo záložné právo v prípade eskalácie geopolitického napätia.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár