Digitálne euro má šancu vzniknúť do dvoch rokov!

od Martin Tkáč

Fabio Panetta, člen predstavenstva Európskej centrálnej banky uviedol, že digitálna verzia eura má za 2 roky šancu stať sa zákonným platidlom v eurozóne. Len to, ako dodal nie je vyriešená vec.

Digitálne euro

Taliansky ekonóm a člen ECB Fabio Panetta sa zmienil o e-euro počas stretnutia v Helsinkách. Ubezpečil, že ak Európska centrálna banka bude pokračovať vo svojom úsilí zaviesť digitálnu menu na trh, nová forma peňazí by mala všetky šance stať sa zákonným platidlom v EÚ.

Dodal, že úrady budú projekt v priebehu nasledujúcich dvoch rokov dôkladne analyzovať. Napriek tomu zastával názor, že všetko „netreba brať ako samozrejmosť“ a európska inštitúcia musí byť v tomto smere obzvlášť opatrná.

Postavil sa však proti argumentu, že digitálne euro by bolo „nadbytočné“ medzi inými alternatívnymi menami, keďže ECB sa bude snažiť, aby bol CBDC ziskový a zaručila jeho užitočnosť. Posledná uvedená otázka je kľúčová, pretože môže zabezpečiť širšie prijatie meny medzi širokou verejnosťou. Taliansky ekonóm dodal, že CBDC by bolo „dostatočne atraktívne“, aby pritiahlo pozornosť verejnosti.

Digitálne euro má šancu vzniknúť do dvoch rokov!

Digitálne euro môže byť ekologickejšie ako bitcoin

Začiatkom tohto roka Európska centrálna banka zdôraznila svoje plány na spustenie výskumnej fázy projektu digitálneho eura, ktorá potrvá 24 mesiacov. Počas testovacieho obdobia sa výskumné oddelenie ECB „bude snažiť riešiť kľúčové otázky týkajúce sa dizajnu a distribúcie“ elektronických mien, keďže digitálna verzia eura „musí byť schopná uspokojiť potreby Európanov“.

Navyše, CBDC, dodala, by mala „zabrániť nezákonným činnostiam a vyhnúť sa akémukoľvek nežiaducemu vplyvu na finančnú stabilitu a menovú politiku.“

Christine Lagarde, prezidentka Európskej centrálnej banky povedala, že finančný produkt by mal byť „najbezpečnejšou formou peňazí„.

Dôležité je, že ECB má zaručiť nízku spotrebu energie v procese emisií CBDC, najmä v porovnaní s procesom ťažby bitcoinov. Za zmienku však stojí, že digitálne meny centrálnej banky a najznámejšia kryptomena na svete sú úplne odlišné aktíva. Bitcoin je nezávislý od úradov a centrálnych bánk.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár