Digitálna mena ako príležitosť pre Európu?

od Martin Tkáč

Európska centrálna banka (ECB) a jednotlivé banky v eurozóne zvažujú zavedenie digitálneho eura. Hoci takéto riešenie znamená pre Európu úplne nové príležitosti, stále vyvoláva množstvo pochybností.

Vyhliadka na zavedenie digitálneho eura vyvoláva množstvo emócií, pozitívnych aj negatívnych. Napriek tomu digitalizácia vstúpila do našich životov natrvalo, dokonca zmenila aj spôsob platenia.

Takéto riešenie určite prináša množstvo výhod pre občanov v mnohých oblastiach ich pôsobenia. Umožní vám obísť mnohé byrokratické procesy, ktoré nielen sťažujú život, ale aj spomaľujú ekonomiku. Aby sa tak stalo, platenie digitálnym eurom sa musí stať bežnou praxou. A tu začínajú otázky, keďže tento problém stále vyvoláva množstvo pochybností.

Európa nemá v úmysle opustiť tradičné peniaze

Európska digitálna mena zatiaľ podľa stanoviska Európskej centrálnej banky nedokáže nahradiť klasické bankovky. Môže sa však pre nich stať bezpečnou alternatívou, čo by sa rýchlo premietlo do retailových platieb.

Fabio Panetta, ktorý sedí v predstavenstve ECB, zdôrazňuje, že digitálne euro sa najlepšie hodí do situácií, keď tradičné peniaze nefungujú, pričom zaisťuje vysokú úroveň bezpečnosti.

Dlhý proces zavádzania digitálneho eura

Práce na projekte zavádzania digitálneho eura, ktorý sa začal toto leto, vstupujú do ďalšej fázy. Overenie všetkých situácií, v ktorých s ním budete môcť vykonávať platby, nezaberie viac ako dva roky. Potom sa v spolupráci s národnými bankami a poskytovateľmi technológií analyzujú konkrétne domény, v ktorých sa bude digitálna mena používať.

Proces jeho implementácie bude teda značne časovo náročný. Už teraz však odborníci z ECB vedia vymenovať najdôležitejšie výhody jej zavedenia, ktorými sú:

jednoduchosť prístupu, bezpečnosť a ochrana súkromia, efektívnosť a súlad s platnými právnymi predpismi.

Digitálne euro by zastupovalo všetky členské štáty a jeho manažérom by bola Európska centrálna banka. Na tomto mieste treba tiež zdôrazniť, že nebude klasifikovaná ako kryptomena, ktorá je stále vnímaná ako dosť nestabilná.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár