Diem stablecoin Facebooku má v USA problém

od Martin Tkáč

Médiá donedávna naznačovali, že DIEM stablecoin Facebooku bude na trhu ešte tento rok. Teraz sa ukazuje, že vec nie je istá. Hlavne kvôli averzii voči kryptomenám medzi kľúčovými americkými politikmi.

Diem má problémy v USA

Podľa denníka The Washington Post má Diem regulačné problémy. Príspevok uvádza, že David Marcus, vedúci spoločnosti Facebook Financial a vedúci tímu Diem, sa vo Washingtone stretol s vysokými predstaviteľmi. Stalo sa to začiatkom septembra. Podľa anonymných zdrojov Marcus počas rozhovorov zdôrazňoval výhody diemu, ale hovoril aj o význame digitálnych mien pre trhy.

Predstavitelia Diem, citovaný denníkom The Washington Post tvrdia, že regulačné orgány sú spokojné s niektorými zmenami dizajnu, ktoré boli súčasťou projektu.

Libra, predchádzajúca verzia meny Facebooku, bol stablecoin krytý väčším počtom druhou fiat mien. Projekt však vyvolal veľké kontroverzie u politikov, ktorí sa obávali, že elektronická mena povedie k nepokojom na trhu.

Preto bol diem prepracovaný. Dnes je to stablecoin, ktorý je naviazaný na americký dolár. Jeho tvorcovia sa tiež pokúšajú reagovať na regulačné obavy, okrem iného, prania špinavých peňazí.

Yellenov hlavný kritik diem?

Napriek zmenám v projekte, zdroje washingtonských novín uvádzajú, že kľúčoví politici v USA, ako napríklad ministerka financií Janet Yellenová a niekoľko úradníkov Kongresu, naďalej nesúhlasia s emisiami stablecoinu. Senátorka Elizabeth Warrenová nedávno opätovne kritizovala kryptomeny a vyjadrovala obavy o stablecoiny.

Niekoho však môže napadnúť, či nejde o niečo iné. Nie striktne o kryptomeny a stablecoiny zo strany senátorky.

Čoraz viac krajín a ich centrálnych bánk pracuje na CBDC alebo digitálnych štátnych menách. Je možné, že americkí politici veria, že diem sa môže stať rivalom potenciálneho digitálneho dolára. Zároveň sa však nezdá, že by Fed vykonával akúkoľvek prácu zameranú na jeho problém.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár