Diamant vydražený za 12 miliónov USD v kryptomene

od Martin Tkáč

Je to zatiaľ najvššia hodnota zaplatená za aukciu kryptomenou. Teda aspoň prostredníctvom verejnej aukčnej siene. Aukčný dom Sotheby’s včera predal vzácny diamant v tvare hrušky za hodnotu 12 miliónov dolárov v kryptomene. To z neho robí najdrahší klenot, aký sa kedy vydražil za krypto.

Pre neidentifikovaného hongkonského kupca bol 101,38 karátový diamant, ktorý bol druhým diamantom v tvare hrušky, vydražený skutočne výhodnou kúpou. Spoločnosť Sotheby’s odhadovala, že diamant s názvom „The Key 10138“ sa predá až za 15 miliónov dolárov.

Aukčný dom akceptoval ponuky diamantov, ktoré boli vyrezané do tvaru drahokamovou spoločnosťou Diacore. Aukcia sa konala vo fiat alebo kryptomene bitcoin a ethereum, ktoré boli vyplatené prostredníctvom Coinbase Commerce. Nebolo jasné, ktoré kryptomeny sa použili na kúpu klenotu.

V októbri spoločnosť Sotheby’s vydražila, tentokrát za hotovosť oválny diamant s veľkosťou 102,39 karátu za cenu, ktorú odborníci na diamanty nazvali lacnou cenou 15 miliónov dolárov.

Sotheby’s a krypto

Sotheby’s začala akceptovať kryptomenu, keď v marci vstúpila na trh NFT prostredníctvom partnerstva s trhom kryptomien Winklevoss, Nifty Gateway. 16. apríla dražila umelecké dielo tureckého umelca 3D Murata Paka za 17 miliónov dolárov.

Minulý mesiac aukčný dom predal CryptoPunk NFT za 11,8 milióna dolárov najväčšiemu akcionárovi DraftKings, Shalom Meckenzie. Minulý mesiac tiež spoločnosť Sotheby’s vydražila tridsať rokov starý zdrojový kód vynálezu vynálezcu Tima Berners-Leeho ako NFT za 5,4 milióna dolárov.
Neskôr sa zistilo, že NFT spoločnosti Berners-Lee obsahuje chybu, o ktorej jeden potenciálny kupujúci navrhol, že by mohla zvýšiť jej hodnotu. Spoločnosť Sotheby’s však sebavedome vyhlásila tento diamant za „bezchybný“.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár