Deväť kryptomenových spoločností na zozname Fintech 50 časopisu Forbes

od Simona

Forbes zaradil deväť kryptomenových spoločností na zoznam najinovatívnejších súkromných finančných technologických spoločností v roku 2022.

NEWSLETTER okrypte.sk

Investície vo výške 6,5 miliardy USD za posledných 12 mesiacov

Podľa magazínu týchto deväť spoločností prilákalo investície rizikového kapitálu v celkovej výške 6,5 miliardy dolárov. Väčšina z tejto sumy sa vyzbierala za posledných 12 mesiacov.

Medzi nimi vedie kryptomenová burza FTX. Jej hodnota je v súčasnosti 32 miliárd dolárov, čo z nej robí tretiu najväčšiu súkromne vlastnenú fintech spoločnosť v USA.

Nasledujú dve nové spoločnosti: OpenSea (13,3 miliardy USD) a Alchemy (10,2 miliardy USD).

Ďalej emitent stablecoinov USDC Circle (9 miliárd USD), analytická firma Chainalysis (8,6 miliárd USD) a správca Fireblocks (8 miliárd USD).

Forbes nemenoval Ava Labs, tvorcov blockchainu Avalanche, no v apríli ho médiá ocenili na 5,25 miliardy dolárov. Natívna tokenová platforma AVAX má trhovú kapitalizáciu 8,5 miliardy dolárov.

Paxos (2,4 miliardy dolárov) bol na predposlednom mieste medzi kryptomenovými spoločnosťami.

Iba jeden zástupca bitcoinového priemyslu na zozname Fintech 50 zatiaľ dosiahol status jednorožca. Je konkurentom Chainalysis, TRM Labs, s ocenením 600 miliónov dolárov.

Krypto miliardári

V apríli tohto roku Forbes aktualizoval aj zoznam kryptomenových miliardárov. Bolo na nej o sedem mien viac ako rok predtým.

Zatiaľ je generálny riaditeľ a zakladateľ Binance, Changpeng „CZ“ Zhao, stále najbohatším mužom v tomto odvetví. Je tiež 19. najbohatším človekom na svete s čistým majetkom 65 miliárd dolárov k dnešnému dňu.

Zakladateľ a generálny riaditeľ FTX Sam Bankman-Fried si zabezpečil druhé miesto po „CZ“ s odhadovanou čistou hodnotou 24 miliárd dolárov. Nazvali ho „Crypto Robin Hood“, pretože opakovane povedal, že väčšinu tohto bohatstva chce dať chudobným.

Generálny riaditeľ a zakladateľ Coinbase Brian Armstrong je na treťom mieste s 6,6 miliardami dolárov. Chris Larsen z Ripple a dvojčatá Winklevoss z Gemini zostávajú na zozname, no s „iba“ okolo 4 miliárd dolárov.

Medzi nováčikov na zozname kryptomien patrí spoluzakladateľ a technologický riaditeľ FTX Gary Wang s čistou hodnotou 5,6 miliardy dolárov, Nikil Viswanathan a Joseph Lau, spoluzakladatelia Alchemy (2,4 miliardy dolárov).

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár