Desať predpovedí pre pochmúrny rok 2023

Stagflácia, kanibalizmus, prepad dolára a nárast ceny ropy.

od Rastislav Vasilišin

Znie to neuveriteľne, ale rok 2022 je takmer za nami.

Ako každý rok, aj tentokrát som pripravil desať predpovedí na nasledujúci rok, ktoré sa mnohým môžu javiť ako absurdné, či vrcholne nepopulárne.  

 Nemám krištáľovú guľu, ale ako investor a zanietený študent histórie verím, že niektoré udalosti majú väčšiu pravdepodobnosť ako iné.

 Takže poďme rovno k veci, tu je mojich 10 predpovedí na rok 2023.

Návrat kanibalov

The Walking Dead Zombie GIF

Túto prvú predpoveď som si požičal od francúzskeho astrológa Nostradama, jedného z najväčších prorokov v histórii dejín. Nostradamus zomrel v roku 1566 a približne 70 % jeho predpovedí sa doteraz splnilo.

 Jeho prognóza na rok 2023 vyzerá ako vystrihnutá z hororového filmu. Nostradamus na budúci rok veštil, že „cena pšenice vzrastie tak vysoko, že človek bude jesť svojho blížneho“. Dôvodom by mal byť nedostatok potravín a nepriamo prognózoval aj vysokú infláciu.

 Bohužiaľ, aj ostatné jeho predpovede sa nesú v rovnakom negatívnom duchu. Či to už bolo podpálenie britského kráľovského paláca, alebo dokonca aj tretia svetová vojna, takmer všetky jeho prognózy na rok 2023 boli pochmúrne.

Frustrujúca stagflácia

Confused Always Sunny GIF by It's Always Sunny in Philadelphia

 

Nostradamove vízie na rok 2023 sa odrazia aj vo svetovej ekonomike. Inflácia a nezamestnanosť aj naďalej ostane vysoká, rovnako aj úrokové sadzby, čo pravdepodobne znamená, že v roku 2023 svet skĺzne do hlbokej recesie. A vysoká inflácia v kombinácii s poklesom ekonomiky je učebnicovou definíciou stagflácie. 

Úrokové sadzby stúpnu nad 6 percent

Brad Pitt Love GIF

Pre vysokú infláciu bude americký Fed nútený zvýšiť sadzby nad úroveň 5,1 % uvedenú na decembrovom zasadnutí FOMC. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude mať za následok zvýšenie úrokov nad 6 %.

Americký dolár bude stagnovať

Zatiaľ čo Fed bude pokračovať v uťahovaní opaskov, sadzby v Európe a Japonsku budú pravdepodobne tiež stúpať. Všetko to, v súčinnosti s nadmerným tlačením peňazí, spôsobí stagnáciu dolára a výsledkom bude pád jeho hodnoty voči euru.

Americký dolár bude stagnovať

Hodnotové akcie prekonajú rastové akcie

Tejto predpovedi bude málokto oponovať. Počas recesie a medvedích trhov ťahajú rastové akcie za kratší koniec. To znamená, že hodnotové akcie v roku 2023 opäť prekonajú tie rastové.

Americký dolár bude stagnovať

Bitcoin sa odrazí od dna

Bear Invest GIF by ProBit Global

Rok 2023 bude rokom, keď sa znova spustia tlačiarenské stroje peňazí. Nové kvantitatívne uvoľňovanie spôsobí ešte vyššiu infláciu a to je vždy vodou na mlyn pre cenu bitcoinu. Väčšina veľkých finančných inštitúcií už dávno prijala bitcoin a sú viac ako kedykoľvek predtým pripravené zabezpečiť svojich klientov pred devalváciou dolára. Pripravme sa preto na nové nárasty ceny bitcoinu v roku 2023.

Index S&P 500 zažije pozitívny rok

Kým americké akcie môžu začiatkom roka zažiť určité turbulencie, druhá polovica roka už môže byť pozitívnou. Fed vtedy pravdepodobne pristúpi k takzvanej otočke a začne znižovať sadzby, a tlačiť peniaze. To bude dobrá správa pre akciových investorov, ktorí začnú znova nakupovať.

Cena ropy dosiahne 150 dolárov za barel

Oil GIF

Dmitrij Medvedev, zástupca najväčšieho exportéra ropy na svete, prišiel s odvážnou predpoveďou. Cena ropy podľa neho vzrastie na 150 USD za barel. Jeho prognóza by takmer zdvojnásobila súčasnú cenu čierneho zlata. Vzhľadom na rýchlosť, akou sa fiat meny znehodnocujú, dáva zmysel, že komodity budú naďalej posilňovať.

Ďalšia krajina spustí CBDC

I Cant Poison Ivy GIF

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) boli pred tromi rokmi len konšpiračnou teóriou. No potom, čo Čína v minulom roku spustila svoje CBDC a tento rok sa k nej pridala aj India, o digitálnej mene už pochybuje málokto. Na budúci rok tak ohlási spustenie digitálnej meny ďalšia významná krajina. 

Zem zasiahne ničivá slnečná búrka

Zem zasiahne ničivá slnečná búrka

Začal som Nostradamom a ukončím to slávnou bulharskou veštkyňou, Babou Vangou, ktorá predpovedala všetko od 11. septembra až po vzostup Donalda Trumpa. Jedna z jej  najznepokojujúcejších predpovedí na budúci rok sa týka slnečnej búrky. Tá by podľa veštkyne mohla mať katastrofálne následky. Pojem „slnečná búrka“ sa vzťahuje na rozsiahle plazmové erupcie na slnku, ktoré sú schopné dosiahnuť Zem. Baba Vanga veštila, že takáto búrka by mohla potenciálne zničiť prenosové sústavy a spôsobiť rozsiahle výpadky elektriny. To by celkom určite spôsobilo spoločenských chaos, ako aj prepad na finančných trhoch.

 Aj keď tieto predpovede môžu znieť prehnane, vždy je dobré byť pripravený na budúcnosť, pretože budúcnosť praje pripraveným.

 Ale majme stále na pamäti, že akokoľvek ponuro udalosti vyzerajú, nikdy nič netrvá večne.

 Prajem všetko dobré do roku 2023!

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár