Ron DeSantis, guvernér Floridy, chce zákaz CBDC vo svojom štáte

Guvernér Floridy Ron DeSantis chce, aby štát, ktorému vládne, prijal zákon zakazujúci používanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Varoval tiež pred "snahami" Bidenovej administratívy zaviesť plne centralizovanú menu založenú "na dohľade a kontrole".

od Martin Tkáč

Newsletter news

Ron DeSantis varuje pred CBDC

Guvernér Ron DeSantis v pondelok oznámil „komplexnú legislatívu“ na ochranu spotrebiteľov a podnikov pred CBDC. Podľa neho chcú americké orgány zaviesť v krajine plne centralizované bankovníctvo, ktoré sa bude opierať o „dohľad a kontrolu“ občanov.

Jeho navrhovaná legislatíva podľa neho ochráni spotrebiteľov a podniky v jeho štáte „pred bezohľadným prijatím centralizovaného digitálneho dolára, ktorý potláča inovácie a podporuje vládou sankcionovaný dohľad“. Guvernér tiež poznamenal, že CBDC nie je to isté ako decentralizované kryptomeny, ako je bitcoin (BTC). Jeho návrh zákona preto zakazuje používanie CBDC v štáte.

Generálny riaditeľ Foundation for Government Accountability Tarren Bragdon poznamenal, že tento návrh je krokom správnym smerom:

Na našich peniazoch je napísané In God We Trust. Digitálna mena centrálnej banky to mení na In Government We Trust.

Dodal, že je DeSantisovi vďačný za odvahu postaviť sa proti takejto politike vo Washingtone.

Je potrebné dodať, že obavy z CBDC nie sú viditeľné len na Floride. Guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noemová vetovala zákon, ktorý mal pripraviť pôdu pre uznanie CBDC ako meny.

Noem a DeSantis teraz apelujú na ostatných guvernérov, aby sa postavili proti plánom Fedu a Bieleho domu.

V americkom Kongrese bolo predložených niekoľko návrhov zákonov súvisiacich s CBDC. Minulý mesiac kongresman Tom Emmer predložil v zákonodarnom zbore návrh zákona proti dohľadu nad CBDC. Chce „zastaviť snahy nevolených byrokratov“ „zbaviť Američanov práva na finančné súkromie“. Minulý rok chcel naopak americký senátor Ted Cruz „úplne zakázať Federálnemu rezervnému systému vydávať digitálnu menu centrálnej banky“.

Je to súčasť prezidentskej kampane?

Treba dodať, že DeSantis plánuje bojovať o prezidentské kreslo. Zatiaľ sa pripravuje na volebnú kampaň vo vnútri Republikánskej strany. Jeho najväčším súperom je v tejto fáze Donald Trump.

DeSantis je známy svojimi libertariánskymi názormi. Je tiež považovaný za „Trumpa s ľudskou tvárou“. Celý svet o ňom hovoril počas pandémie COVID-19, keď oznámil, že vo svojom štáte nezavedie výluky.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár