DeFi je nebezpečná, hovorí senátorka Warren

od Martin Tkáč

Senátorka Elizabeth Warren opäť zaútočila na svet kryptomien, konkrétne na DeFi. Urobila tak počas vypočutia v americkom Senáte.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Nepriateľstvo voči kryptomenám

Je dobre známe, že demokratická senátorka Elizabeth Warren je jednou z najkritickejších amerických politikov voči svetu kryptomien. Senátorka si už nejaký čas nenechala ujsť príležitosť odporučiť všetkým kompetentným urgentnú potrebu prísnej regulácie trhu.

Domnieva sa, že v súčasnosti je to bezzásadové, a preto potenciálne nebezpečné pre investorov.

Vlani v júni Warren vrúcne vyzvala ministerku financií Janet Yellen, aby využila svoje právomoci ako vedúca dozornej rady pre finančnú stabilitu. Čokoľvek na „zaistenie bezpečnosti a stability spotrebiteľov a nášho finančného systému“ proti rizikám deregulácie trhov s kryptomenami.

Predtým v liste Yellen napísala:

FSOC musí konať rýchlo, aby využila svoje zákonné právomoci na riešenie rizík súvisiacich s kryptomenami a reguláciu trhu, aby zaistila bezpečnosť a stabilitu spotrebiteľov a nášho finančného systému.

Senátorka Elizabeth Warren: DeFi je nebezpečné

Warren ostro zaútočila na svet DeFi počas utorkového vypočutia bankového výboru Senátu. Označila ju za najnebezpečnejšiu časť sveta kryptomien.

Senátorka znepokojivo uviedla:

Defi je najnebezpečnejšia časť sveta kryptomien.Toto je miesto, kde sa podvodníci miešajú medzi investormi na čiastočný úväzok a prvými obchodníkmi s kryptomenami.

Ako riešenie senátorka navrhuje urýchlene zakročiť proti stablecoinom, ktoré označuje za „hnaciu silu“ všetkých decentralizovaných financií (DeFi), „kým nebude príliš neskoro“.

Na podporu svojich argumentov a rizík spojených s investovaním do stablecoinov, keď hovorila o Tether, uviedla, že:

Len asi 10% aktív, ktoré podporujú jeho stablecoiny, sú skutočné doláre v banke. 90% je niečo iné, nie skutočné doláre.

Okrem toho uviedla, že správa o pokrytí emitenta stablecoinov:

V skutočnosti to nie je overené komplexným auditovaným finančným výkazom ani overené žiadnym vládnym regulátorom.

Regulácia a kryptomeny

Regulácia kryptomien je v USA už dlho predmetom diskusií. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell aj ministerka financií Janet Yellenová už dlho volajú po väčšej regulácii kryptomien. Sú tiež veľmi opatrní, pokiaľ ide o digitálne aktíva.

Niektoré štáty už predstavili plány na reguláciu digitálnych aktív v rámci svojich hraníc. Ide napríklad o Texas alebo Floridu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár