Decentralizovaný projekt sociálnych médií BlueSky deklaruje, že je nezávislý od Twitteru

od Martin Tkáč

BlueSky je projekt financovaný z Twitteru, ktorého cieľom je vytvoriť decentralizovaný štandard pre sociálne médiá. Po nedávnej kúpe gigantu sociálnych médií Elonom Muskom spoločnosť uviedla, že ju neovláda.

BlueSky funguje nezávisle od Twitteru

V sérii tweetov z 25. apríla BlueSky uviedla, že hoci bola financovaná Twitterom, platforma sociálnych médií nad ňou nemala žiadnu kontrolu.

BlueSky tiež vysvetľuje, že financovanie Twitteru podliehalo jednej podmienke. Projekt bol určený na „výskum a vývoj technológií, ktoré umožňujú otvorenú a decentralizovanú verejnú konverzáciu“.

Bývalý generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey prvýkrát oznámil vytvorenie BlueSky ešte v decembri 2019. Vtedy naznačil, že plánom je „vyvinúť otvorený a decentralizovaný štandard sociálnych médií“.

Neskôr, v auguste 2021, bol poverený vedením iniciatívy Jay Graber, bývalý vývojár súkromnej mince Zcash. Vo februári 2022 sa projekt stal akciovou spoločnosťou (PBLLC).

Koncom marca 2022 Graber oznámil prvých členov projektového tímu. Jeho súčasťou bol Aaron Goldman ako bezpečnostný inžinier a Daniel Holmgren a Paul Frazee ako protokoloví inžinieri.

BlueSky odhalilo, že iniciatíva získala 13 miliónov dolárov na financovanie výskumu a vývoja.

Úryvok vlákna hovorí:

Časť našej štruktúry „verejný prospech“ nám dáva slobodu venovať naše zdroje nášmu poslaniu bez toho, aby sme museli splácať našim akcionárom.

Elon Musk podpísal zmluvu o kúpe Twitteru v hodnote 44 miliárd dolárov

Vysvetlenie BlueSky znamená, že projekt nebol ovplyvnený nedávnym nákupom Twitteru. Ako bolo uvedené, gigant sociálnych médií prijal ponuku na prevzatie zo strany generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a SpaceX Elona Muska.

Musk predtým kúpil 9,2% podiel v platforme. Stal sa tak najväčším akcionárom spoločnosti. Po kúpe akcií bol miliardár vymenovaný do predstavenstva Twitteru, no neskôr na túto úlohu rezignoval.

Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX kritizoval praktiky Twitteru. Argumentoval tým, že stránka nie je transparentná a nerešpektuje princípy slobody prejavu.

Po získaní 100% kontroly nad Twitterom má Musk v úmysle platformu vylepšiť. ako? „Obohatením produktu o nové funkcie, vytvorením algoritmov open source na zvýšenie dôvery, porazení spamovacích robotov a overenie všetkých ľudí“.

Hodnota dogecoinu (DOGE) vzrástla aj vďaka správe o predaji Twitteru. Kryptomena po informácii o dokončení nákupnej transakcie na Twitteri získala takmer 30 % svojej hodnoty.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár