David Marcus predpovedá, že bitcoin sa stane globálnym platobným systémom

David Marcus, bývalý riaditeľ spoločnosti PayPal, poskytol rozhovor v relácii Squawk Box televízie CNBC. Odborník pripúšťa, že bitcoin sa čoskoro stane globálnym platobným systémom a môže dokonca nahradiť systém SWIFT.

od Martin Tkáč

Marcusove slová elektrizovali komunitu kryptomien a vyvolali pomerne veľkú diskusiu na sociálnych sieťach. Marcus v rozhovore konštatuje, že Bitcoin už nie je len geekovským gadgetom, ale stal sa digitálnym aktívom, o ktoré má záujem globálna finančná komunita.

David Marcus chce, aby sa Bitcoin naďalej vyvíjal ako rýchlejší a lacnejší platobný prostriedok

Bývalý finančný riaditeľ spoločností Facebook a PayPal v rozhovore hovoril o svojej novej iniciatíve. Lightspark je projekt, ktorý má poskytovať platby zúčtované v druhej vrstve Bitcoinu, v sieti Lighting Network. Toto riešenie sa v poslednom čase stáva čoraz populárnejším, pretože ponúka transakcie „mimo reťazca“.

Ambíciou Davida Marcusa je premeniť kryptomenu Satoshiho Nakamota na globálny platobný systém. Bývalý riaditeľ spoločnosti PayPal tvrdí, že Bitcoin má potenciál stať sa platobnou sieťou. Bude podobná službe PayPal, ale bude založená na decentralizovanej sieti Bitcoinu. Podľa Marcusa by sa Bitcoin mohol čoskoro stať univerzálnym protokolom na prevod peňazí online. Vďaka sieti Lighting Network budú môcť používatelia v okamihu previesť akúkoľvek menu, napríklad eurá, doláre alebo jeny.

Dostane sa Bitcoin do hlavného finančného prúdu a vytlačí SWIFT?

Podľa bývalého riaditeľa spoločnosti PayPal v súčasnosti neexistuje univerzálny protokol na prevod peňazí. Z tohto dôvodu sú Bitcoin a Lighting Network riešením, ktoré globálnemu finančnému sektoru podstrčila pod nos technológia. Marcus zdôraznil, že súčasné platobné prostriedky sú nielen komplikované, ale sťažujú aj prevod peňazí medzi krajinami.

Podľa Marcusa má Lightspark potenciál priniesť BTC do hlavného finančného prúdu a prevziať pozíciu SWIFT ako globálnej platobnej siete pre medzinárodné transakcie. Stojí za zmienku, že záujem o Bitcoin prejavujú dokonca aj giganti finančného sektora, ako napríklad BlackRock, ktorí požiadali komisiu SEC o založenie BTC ETF.

Hoci zavedenie BTC ako globálneho platobného prostriedku sprevádza mnoho výziev, Marcus verí, že je to možné – a to čoskoro.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár