Daleep Singh, bývalý poradca prezidenta Bidena, hovorí, že digitálny dolár zničí trh s kryptomenami

Daleep Singh, bývalý poradca Joea Bidena, tvrdí, že vytvorenie digitálneho dolára „vytlačí“ ekosystém kryptomien a posilní národnú bezpečnosť USA.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Daleep Singh: digitálny dolár zničí kryptomeny

Daleep Singh – bývalý zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť USA v Bidenovej administratíve – vystúpil v senátnom bankovom výbore. Podobne ako mnohí politici pred ním (a pravdepodobne aj po ňom) zaútočil na kryptomeny. Uviedol, že tieto uľahčujú útoky ransomvéru a prispievajú k obchádzaniu sankcií USA.

Singh sa však domnieva, že vláda USA môže podniknúť určité kroky, aby pomohla kompenzovať negatívny vplyv kryptomien. Poukázal na potrebu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), ktorá „je najlepším krokom, ktorý môžeme urobiť na ochranu národných záujmov, pretože by vytlačila ekosystém kryptomien“.

Nie je jediným, kto zastáva tento názor. V rozhovore pre Cointelegraph v máji 2022 Franklin Noll – prezident poradenskej spoločnosti Noll Historical Consulting – tiež naznačil, že CBDC by mohli vytlačiť kryptomeny.

Podľa jeho názoru by CBDC mohli pomôcť „vytlačiť súkromné kryptomeny“, pričom by sa mali zamerať najmä na stablecoiny zamerané na oblasti retailových platieb“. Dodal, že kryptomeny nezmiznú, ale „zostanú vo výklenkoch platobného systému“.

USA nechcú CBDC?

Názor Singha a Nolla je však v domácnostiach Washingtonu čímsi výnimočným. Zatiaľ čo Čína už zaviedla svoj vlastný CBDC – digitálny jüan, USA sa touto otázkou stále len zaoberajú. Len nedávno bol dokončený projekt Hamilton. Jeho cieľom bolo preskúmať potenciál digitálneho dolára. Nič však nenasvedčuje tomu, že výsledky týchto analýz naštartujú v USA akúkoľvek emisnú aktivitu CBDC.

Kritici takejto opatrnej politiky poukazujú na to, že CBDC by okrem iného mohli spôsobiť revolúciu v medzinárodnom obchode. Čína tak prostredníctvom digitálneho jüanu bude môcť poškodiť pozíciu dolára ako bežne používanej meny z cezhraničných transakcií.

V USA sa ozývajú aj iné hlasy. Napríklad kongresman Tom Emmer vo februári navrhol zákon, ktorý by Federálnemu rezervnému systému zakázal vydávať CBDC.

Emmer sa obáva, že digitálny dolár by mohol ovplyvniť súkromie občanov USA a mohol by sa zmeniť na „nebezpečný nástroj sledovania“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár