CZ, generálny riaditeľ Binance, nevníma CBDC ako hrozbu

CZ, generálny riaditeľ Binance, nevníma CBDC ako hrozbu

Generálny riaditeľ Binance Changpeng „CZ“ Zhao hovorí, že existuje priestor pre CBDC aj kryptomeny. Digitálne meny krajín nepovažuje za hrozbu pre kryptomeny.

0 komentárov

Newsletter news

CZ: CBDC nie je hrozbou

Zdá sa, že generálny riaditeľ Binance Changpeng „CZ“ Zhao zmiernil svoj postoj k digitálnym menám centrálnej banky (CBDC), pričom teraz povedal, že si nemyslí, že by predstavovali hrozbu pre jeho biznis alebo priemysel v oblasti kryptomien. Hovoril o tom na konferencii Web3 v Lisabone.

Povedal, že CBDC pomôže pri zavádzaní technológie blockchain – vybuduje dôveru medzi technologickými skeptikmi. Zároveň však dodal, že blockchain nie sú kryptomeny.

Minulý rok však uviedol, že CBDC nikdy neponúkne rovnaké príležitosti ako kryptomeny.

Binance GIF by Crypto GIFs & Memes ::: Crypto Marketing

Závod

Dnes sa centrálne banky po celom svete predháňajú v implementácii svojich CBDC. Čína je považovaná za lídra v tejto oblasti.

Pretrvávajú však obavy, že programovateľná digitálna mena poskytne centrálnym bankám bezprecedentnú kontrolu nad tým, aké skupiny občanov ju môžu používať. Orgánom tiež poskytne informácie o tom, čo spotrebitelia kupujú.

Minulý mesiac politický komentátor Peter Imanuelsen zdôraznil svoje obavy z úrovne vládnej kontroly nad financiami ľudí, pričom súčasný systém nazval „globálnym komunizmom“. Špekuloval, že CBDC spojené s digitálnymi identifikátormi by sa mohli použiť na potlačenie politických nepriateľov alebo na kontrolu výdavkov.

Vyššie uvedené je vlastne príležitosťou pre Čínu a Turecko, ktoré sa tiež považuje za autoritárske.

Podľa Atlantic Council v súčasnosti pilotné projekty CBDC vykonáva 15 krajín vrátane Číny, Kazachstanu, Thajska, Saudskej Arábie, Švédska, Južnej Afriky a Ruska. Ďalšie krajiny, ktoré už implementovali CBDC, sú Nigéria, Jamajka, Bahamy a osem karibských ostrovných krajín.

USA zaostávajú za zvyškom sveta, pretože sú stále v diskusii o tom, či by vôbec mali vydať digitálny dolár.

V októbri Medzinárodný menový fond (MMF) propagoval „programovateľnosť“ ako vlastnosť CBDC, ktorá by mohla viesť k „finančnému začleneniu“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár