CryptoPunk # 9998 sa predal za 532 miliónov dolárov (ale nie v skutočnosti)

od Martin Tkáč

CryptoPunks, projekt NFT od Larva Labs, nedávno zažil niečo podobné ako „wash sale“ na blockchaine Ethereum.

Niekto kto používa Ethereum adresu začínajúcu 0xef76 presunul CryptoPunk na adresu začínajúcu 0x8e39. Neskôr 0x8e39 predal NFT na adresu začínajúcu 0x9b5a za 124 457 ETH, z ktorých väčšina bola požičaná od Compound.

ETH bol odoslaný inteligentnej zmluve, ktorá ho odovzdala predajcovi. Predávajúci následne poslal ďalších 124 457 ETH kupujúcemu, ktorý splácal úvery. Nakoniec bol avatar daný užívateľovi s adresou 0xef67 a daný na predaj za 250 000 ETH.

Larva Labs uviedlo, že v budúcnosti odstráni upozornenia na takéto transakcie. Zatiaľ čo ponuka je technicky platná, nikto nemôže ponúknuť, pretože ETH je uvedené a odstránené v jednej transakcii. CryptoPunk # 7523 bol najdrahší CryptoPunk, aký sa kedy predal za 11,8 milióna dolárov. Ďalším bol CryptoPunk # 7804 za 7,56 milióna dolárov a CryptoPunk # 3100 za 7,51 milióna dolárov. Najdrahším NFT, aký sa kedy legálne predal, bol EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS od Mikea „Beeple“ Winkelmanna, ktorý Christie’s predal za 69,3 milióna dolárov.

NFT wash trading a CryptoPunk

Wash trading je proces, pri ktorom obchodník nakupuje a predáva NFT s cieľom poskytnúť trhu zavádzajúce informácie. Na bežnom akciovom trhu môže byť pranie obchodovania výsledkom tajnej dohody medzi obchodníkom a maklérom alebo investormi, ktorí konajú ako kupujúci aj predávajúci.

V prípade NFT obchodovanie s praním zahŕňa akýkoľvek nákup alebo predaj, ktorý sa neuskutočňuje výlučne za účelom nákupu alebo predaja produktu. Wash trading podkopáva dôveryhodnosť štatistík. Projekty teda musia stráviť čas čistením svojich vlastných registrov, aby určili skutočné využitie vs. vymyslené použitie.

Na druhej strane sa investori môžu čoraz menej spoliehať na merateľné štatistiky, čo komplikuje proces due diligence. Na druhej strane zberatelia nemôžu robiť informované rozhodnutia, pretože nedokážu určiť skutočnú hodnotu niečoho, čo kupujú alebo predávajú.

Nansen, analytická firma v blockchainovom priemysle, poznamenala, že NFT „musí byť opatrný voči praktikám hľadania zisku“. Na základe vzorov transakcií, ktoré pozoroval Nansen, zakladatelia nových tokenov nakupujú veľké sumy aktív za nízku cenu, čo znamená, že kupujú a predávajú rovnaké NFT.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár