Coinmarketcap zobrazoval závratne vysoké ceny kryptomien kvôli chybe API

od Martin

14. decembra 2021 sa mnohí HODLeri cítili skutočne šťastní, aspoň na pár minút. To všetko vďaka krypto dátovému agregátoru Coinmarketcap. Chyba na webovej stránke spôsobila, že takmer všetky kryptomeny vykazovali obrovské nárasty.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Bitcoin v hodnote 850 867 136 053,72 USD, ethereum oscilujúce okolo 179 miliárd USD alebo BNB na úrovni 33 miliárd USD. Takéto ceny včera videli používatelia Coinmarketcap. Dokonca aj stablecoiny stúpli. USDC dosiahol 42 042 904 USD a USDT bol 69 miliónov USD za token.

Cenová nejednotnosť sa dotkla aj ďalších poskytovateľov služieb. Používatelia kryptomenových peňaženiek (napríklad Trust Wallet), ktorí získavajú údaje z Coinmarketcap, tiež oznámili, že ich fiat zostatky vyleteli „to the Moon“. Stojí však za zmienku, že zostatky kryptomien boli naďalej v súlade s realitou.

Táto chyba postihla aj rôzne webové stránky, ktoré sledujú ceny kryptomien. Napríklad CNBC vykázala biliónové zisky, zatiaľ čo na Yahoo Finance BTC klesol na približne 30 000 dolárov.

Zdá sa, že všetko nasvedčuje tomu, že išlo o chybu API. Žiadna z búrz nehlásila žiadne nezvyčajné správanie alebo výrazné kolísanie cien. Pár minút po zistení chyby sa to tímu Coinmarketcap podarilo opraviť a všetko vrátiť do normálu.

Platforma patriaca Binance zatiaľ neinformovala o príčinách tejto zaujímavej chyby, hoci ubezpečila, že ako dodatočné bezpečnostné opatrenie zresetuje svoje servery.

Po nezrovnalostiach, ktoré sme dnes popoludní zaznamenali na našej platforme, napriek vyriešeniu problému, reštartujeme naše servery ako posledný krok v súlade s naším interným plánom nápravy. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Kryptokomunita rýchlo zareagovala

Počas týchto udalostí cena pôvodnej kryptomeny nevykazovala žiadnu rušivú reakciu. V skutočnosti bitcoin uzavrel dennú sviečku s 3,5% nárastom. Aktuálne sa mierne upravila a pohybuje sa okolo 48 000 dolárov.

Kryptočlenovia Twitteru však na situáciu rýchlo zareagovali. V priebehu niekoľkých sekúnd sa vytvorilo veľa mémov o situácii.

Dokonca aj samotný tím Coinmarketcap predviedol výbornú PR stratégiu písaním sarkastických a vtipných komentárov.

Ak z toho vzišlo niečo dobré, je to #cryptotwitter
Opäť žije 😅
VITAJTE SPÄŤ VŠETKÝCH, CHÝBALI STE NÁM 💙 🤍 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár