Coinbase vs. SEC: Komunita kryptomien požaduje jasnú reguláciu

od Martin Tkáč

Coinbase má problém. Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) pohrozila žalobou na spoločnosť. Ide o pôžičkový program vyhlásený burzou, ktorý podľa úradu predstavuje mnohé nebezpečenstvá. Písali sme o tom tu. Komunita kryptomien podporuje spoločnosť Coinbase a jej generálneho riaditeľa Briana Armstronga, pričom od úradov požaduje jasné právne predpisy.

Coinbase vs. SEC

Generálny riaditeľ spoločnosti Brian Armstrong na svojom Twitteri 8. septembra napísal:

1 / Niektoré skutočne povrchné správanie, ktoré nedávno vyšlo zo SEC.
Čas na príbeh …

Pripomenul, že „milióny držiteľov kryptomien na svojich aktívach zarábajú roky“.

Má to zmysel, ak si chcete požičať svoje finančné prostriedky, môžete potom vytvoriť zisk. Zdá sa, že sú všetci šťastní, povedal a dodal, že tento druh úverovej služby ponúka niekoľko ďalších spoločností.

Jeho spoločnosť spustenie takejto služby zrejme plánovala „o niekoľko týždňov“. Predtým však kontaktovala SEC, aby túto správu odovzdala výboru. Predstaviteľom sa tento nápad nepáčil, ale zrejme nevysvetlili, čo presne je spoločnosti z právneho hľadiska zle. Uviedli iba, že nová služba je nepodporovanou formou cenných papierov, s čím Coinbase nesúhlasí. Členovia SEC sa potom spoločnosti vyhrážali žalobou.

Komunita požaduje jasné predpisy

Prípad vyvolal v komunite kryptomien pobúrenie. V rozhovore pre Yahoo! Finance Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ siete Celsius Network Alex Mashinsky uviedol, že každý v odvetví kryptomien chce od úradov jednu vec: jasnú reguláciu.

„Myslím si, že teraz prechádzame týmito kalnými vodami a potrebujeme jasnosť a chvíľu potrvá, kým sa zoznámite s pravidlami a budete postupovať rýchlejšie,“ povedal.

Mashinsky tiež pre Cointelegraph uviedol, že Coinbase už poskytuje zisky z aktív kryptomeny, ako je ethereum, takže SEC má zrejme konkrétny problém ponúkať úroky z vkladov USDC stabilných coinov.

Jeho projekt Celsius, ktorý spravuje aktíva vo výške viac ako 20 miliárd dolárov, vypláca aj príjmy USDC a ďalšie stabilné bitcoiny neakreditovaným investorom.

Ako bolo navrhnuté: „Coinbase chce podať SEC na súd … a dokázať, že výbor prekročil rámec svojej listiny.“

Investor, miliardár a majiteľ Dallasu Mavericks Mark Cuban medzitým 9. septembra poradil Armstrongovi a Coinbase, aby prešli do ofenzívy.

Ktorá strana je správna? Expertka Frances Coppola na sociálnych sieťach vysvetlila, že je presvedčená, že ak sú zo zákona účtované úroky za službu z pôžičiek, potom sa tieto „zmluvy o pôžičke“ považujú za cenné papiere.

Naozaj veľmi jednoduché, Brian. Svoje tokeny môžete požičať zadarmo a ostatní ľudia ich môžu požičať zadarmo. Ak však vy alebo oni účtujete úroky z požičiavania tokenov alebo z požičiavania tokenov profitujete iným spôsobom, ide o cenné papiere.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár