Coinbase chce, aby americký trh s kryptomenami reguloval nový orgán

od Martin Tkáč

Burza kryptomien Coinbase chce, aby vláda USA vymenovala nového regulátora, ktorý bude dohliadať na odvetvie kryptomien.

Coinbase navrhuje, aby USA vytvorili novú kanceláriu

Coinbase navrhuje, aby Kongres prijal nové pravidlá na reguláciu trhov s digitálnymi aktívami (MDA), ktoré ponúkajú služby pre držbu a obchodovanie s finančnými prostriedkami, ako aj požičiavanie. Spoločnosť tiež navrhla, aby priemysel kryptomien zriadil novú samoregulačnú organizáciu pre spoločnosti pôsobiace v oblasti digitálnych aktív.

Návrh Coinbase je založený na štyroch „regulačných pilieroch“. Ide o:

  • reguláciu digitálnych aktív
  • vytvorenie nového regulátora
  • stanovenie požiadaviek na boj proti podvodom a zverejňovania informácií pre kryptomenové spoločnosti
  • podporu interoperability

Podľa návrhu by decentralizované burzy (DEX) neboli kvalifikované ako MDA. Regulátor by mal tiež právomoc schváliť akékoľvek iné kryptomeny okrem bitcoinov a etherea a uvádzať ich ceny pomocou alebo obchodných indexov v USA.

Návrh je svojím spôsobom reakciou spoločnosti Coinbase na kroky Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).

Právna situácia kryptomien v USA

Dodajme, že začiatkom tohto mesiaca predseda SEC Gary Gensler povedal členom Výboru pre finančné služby, že SEC má všetky právomoci potrebné na reguláciu trhu s kryptomenami. Podľa jeho názoru preto nie je potrebné zakladať nový úrad.

Problém je, že to nie je také zrejmé. Právna situácia kryptomien v USA nie je jasná, a preto sa návrh Coinbase zdá byť veľmi vecný.

„Toto je druh problému, ktorý si vyžaduje legislatívne opatrenia,“ povedal Faryar Shirzad, hlavný politický referent spoločnosti Coinbase. „Silne sa zameriavame na legislatívne úsilie, ktoré považujeme za nevyhnutné,“ dodal.

Shirzad tiež pre CoinDesk uviedol, že Coinbase absolvoval viac ako 30 stretnutí s kongresovými kanceláriami, ako aj početné schôdze „agentúry a administratívy“. Kongres údajne prejavil záujem o návrh spoločnosti.

Okrem prezentácie svojho návrhu na stretnutiach s zákonodarcami a regulačnými orgánmi, Shirzad tiež uviedol, že návrh politiky digitálnych aktív bude zverejnený na GitHub.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár