Čo znamená nová politika Fedu pre bitcoiny?

od Simona

Americká centrálna banka (Fed) začína proces znižovania svojej súvahy o približne 7,5 bilióna dolárov. Čo to znamená pre trh s kryptomenami?

NEWSLETTER okrypte.sk

Povedie Fed k ďalším pádom na trhu?

Laici môžu vnímať kvantitatívne sprísnenie (QT) ako opak kvantitatívneho uvoľňovania (QE) alebo tlače peňazí. Fed to robí v bezprecedentnom rozsahu od začiatku pandémie COVID-19. V QE sa vytvára a distribuuje viac peňazí, zatiaľ čo centrálna banka pridáva do svojej súvahy dlhopisy a iné pokladničné nástroje.

Až na to, že teraz Fed plánuje znížiť svoju súvahu o 47,5 miliardy dolárov mesačne. Očakáva sa, že tento proces bude trvať najbližšie tri mesiace. V septembri tohto roku banka plánuje zníženie až o 95 miliárd dolárov. To má v konečnom dôsledku znížiť súvahu o 7,6 bilióna dolárov do konca roka 2023.

Pav Hundal, manažér austrálskej kryptomenovej burzy Swyftx, sa domnieva, že QT by mohlo mať negatívny vplyv na trhy. V rozhovore pre Cointelegraph povedal, že „je veľmi možné“, že kapitalizácie rôznych trhov neporastú tak rýchlo, ako tomu bolo doteraz.

„Fed predáva aktíva silnejšie a rýchlejšie, ako mnohí analytici očakávali, a je ťažké si predstaviť, že to nebude mať žiadny vplyv na náladu investorov na rôznych trhoch,“ dodal.

A v skutočnosti je možné, že nedávne poklesy na trhu s kryptomenami boli spôsobené nielen krachom UST, ale aj rozhodnutím Fedu.

Reakcie budú, ale malé

Generálny riaditeľ DeVere Group Nigel Green sa však domnieva, že odozvy trhu na QT budú minimálne, keďže zmena politiky banky je „už započítaná“. Dodal, že stále môže dôjsť k „reakcii trhov“ kvôli neočakávanej rýchlosti, s akou sa QT zavádza.

 „Okrem toho očakávame nevyhnutné oživenie na trhu, čo znamená, že investori by mali umiestniť svoje portfóliá tak, aby to využili,“ dodal.

Poďme sa pozrieť na makroekonomickú situáciu v USA. Môžete vidieť okrem iného zvýšenie miezd, najmä v pohostinstve. Vysoký je aj dopyt po zamestnancoch. Za predpokladu, že mzdy zostanú vysoké počas celého obdobia implementácie QT, USA by mohli vyjsť z hospodárskej krízy s menšou príjmovou nerovnosťou.

fed a regulácie

Už citovaný Hundal dodal, že zatiaľ čo trhy v poslednej dobe zažívajú zvýšenú volatilitu, bitcoin (BTC) by z toho mohol profitovať. Poznamenal tiež, že dominancia bitcoinu je teraz okolo 47 %, čo je o osem percent viac ako na začiatku roka 2022.

„To naznačuje, že účastníci trhu môžu chcieť zachovať svoje prostriedky investovaním do bitcoinov,“ povedal.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár