Čo znamená Bidenov stimulačný balíček v hodnote 2 biliónov dolárov pre Bitcoin?

od Martin Tkáč

Prezident Joe Biden dnes po včerajšom schválení snemovňou podpísal ambiciózny americký záchranný plán – stimulačný balík za takmer 2 bilióny dolárov.

Návrh zákona predstavuje jeden z najväčších vládnych zásahov do americkej ekonomiky od druhej svetovej vojny.

Nezasahuje úplne až do výšky 2,2 bilióna dolárov z balíka opatrení ako reakciu na pandémiu z marca 2020, je to však stále viac ako balík podpory vo výške 787 miliárd dolárov vydaný po finančnej kríze v roku 2008.

Aký to bude mať vplyv na Bitcoin?

„Veríme, že existuje veľká šanca, že aspoň niektoré z týchto peňazí si nájdu cestu k vlajkovej lodi kryptomeny, alebo možno k iným altcoinom,“ uviedol pre Decrypt Jason Deane, analytik Bitcoinu v spoločnosti Quantum Economics.

Jedným z hlavných dôvodov tohto uvažovania je zaistenie Bitcoinu proti inflácii. Pokles hodnoty amerického dolára bol dobrý pre investície do Bitcoinu ako digitálneho zlata, čo je aktívum, ktoré nemôže byť znehodnotené tým, že vláda vstúpi do toho, aby sa ho vytlačilo viac.

Ako senát prijal stimulačný balíček, cena Bitcoinu opäť vzrástla a prekročila hranicu 55 000 dolárov.

Ingo Fiedler, spoluzakladateľ výskumného laboratória Blockchain povedal: „Keď na trh vstúpi viac USD, ceny aktív sa pravdepodobne zvýšia.“

„Ovplyvňuje to všetky druhy aktív od nehnuteľností, cenných papierov, umenia a tiež kryptomeny. V skutočnosti ide o devalváciu USD voči všetkým týmto aktívam.“

Fiedler nie je jediný, kto naznačuje, že viac ľudí sa bude pozerať na Bitcoiny zo strachu pred znehodnoteným americkým dolárom.

„Toto vysoko inflačné pozadie pravdepodobne prinúti mnohých dlhodobých investorov, najmä inštitúcie, ako sú penzijné a poisťovacie fondy, investovať do aktív, ktoré nie sú vystavené inflačným tlakom – napríklad do kryptomien,“ uviedol Sui Chung, CEO krypto indexu CF Benchmarks.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár