Čo spôsobilo nedávny nárast kryptomien?

Situácia na trhu je v posledných dňoch poriadne turbolentná. Tentokrát sa však zdá, že všetko je v prospech býkov. Bitcoin po prvý raz od 21. januára vyletel nad 41 000 USD, rovnako ako zvyšok altcoinov. Pozrieme sa teda na dôvody, ktoré môžu byť za touto úvahou.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Reportážna sezóna sa skončila

Stojí za zmienku, že bitcoin a tradičný akciový trh už dlhú dobu úzko súvisia. To, čo sa už nejaký čas deje na Wall Street, malo dopad na trh s kryptomenami

Väčšina technologických gigantov a iných veľkých značiek už dokončila podávanie finančných správ za posledný štvrťrok 2021. Toto je dôležitá informácia, ktorá môže spôsobiť vysokú volatilitu.

Len pred pár dňami spoločnosť Meta (predtým Facebook) predložila svoju správu za štvrtý štvrťrok 2021 a prvýkrát v histórii zaznamenala pokles počtu denne aktívnych používateľov. V reakcii na to cena jeho akcií klesla o viac ako 26 %.

Teraz, keď boli tieto správy predložené, je možné predpokladať, že trhy budú menej volatilné.

Správy o zamestnanosti v USA prekračujú očakávania

Najnovšie údaje odhalili, že len v januári sa v USA vytvorilo takmer pol milióna nových pracovných miest. A to aj napriek rozšíreniu nového variantu COVID Omicron. Vyplýva to z údajov Bureau of Labor Statistics ministerstva práce USA. Zároveň sa zvýšila miera nezamestnanosti z 3,9 % na 4 %.

Správa prekonala očakávania ekonómov, ktorí predpovedali len 150 000 pracovných miest. Okrem toho sa znížila aj dĺžka obdobia nezamestnanosti.

Správa uvádza:

V januári vzrástol počet ľudí bez práce za menej ako 5 týždňov na 2,4 milióna a predstavoval 37,0 percenta z celkového počtu nezamestnaných. Počet dlhodobo nezamestnaných (bez práce 27 a viac týždňov) klesol na 1,7 milióna.

Viac pracovných miest sa zvyčajne premieta do nižšej inflácie.

Likvidované krátke pozície

Podľa údajov CoinGlass boli za posledných 24 hodín zlikvidované krátke pozície v celkovej hodnote 220 miliónov USD.

Celkovo sa vyše 80 % likvidácií v posledný deň týkalo krátkych pozícií, ktoré spustili tzv short squeeze – Trhový stav, kedy cena stúpa, čo spôsobuje čoraz viac likvidácií, ktoré následne vedú k ďalšiemu zvyšovaniu.

Oprava bola nevyhnutná

Cena bitcoinu bola v posledných mesiacoch v masívnom klesajúcom trende a dlho nedošlo k žiadnym významným pozitívnym revíziám.

Včerajšia denná sviečka je najväčšou zelenou sviečkou od jej pádu 10. novembra, v deň, keď BTC tiež dosiahol svoj historický rekord.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár