Čo je aktualizácia London Ethereum a aké zmeny prinesie do siete?

od Martin Tkáč

Londýnsky hard fork Ethereum je aktualizáciou blockchainu Ethereum, ktorá sa má prísť v nasledujúcich týždňoch. Táto aktualizácia prinesie významné zmeny v systéme poplatkov za transakcie Ethereum, ktorý je už dlho kontroverznou témou kvôli preťaženiu siete spôsobenému rastúcou popularitou decentralizovaného financovania (DeFi) a nekonvertibilných tokenov (NFT).

Aktualizácia v Londýne pripraví vývoj siete na takzvané Ethereum 2.0 úplný prechod od konsenzuálneho modelu proof-of-work (POW) k proof of stake (POS). Hard fork predstaví nové návrhy vylepšenia etherea (EIP), aby bol blockchain nákladovo konkurencieschopnejší a zároveň užívateľsky prívetivejší.

Aktualizácia v Londýne – vysvetlenie

Na rozdiel od bitcoinu, ktorý sa vo veľkej miere používa iba ako uchovávač hodnoty, má blockchain Ethereum oveľa viac využití. Jeho priaznivci tvrdia, že blockchain je potenciálnou chrbticou internetu budúcnosti. Ethereum je inteligentná zmluvná platforma. Keďže išlo o prvého hráča v odbore, väčšina decentralizovaných aplikácií a DeFi je postavená na jeho sieti.

Ethereum však čelí problémom s priblížením masy sektoru DeFi. Jeho prijatie v hlavnom prúde zaostáva kvôli nízkej priepustnosti a schopnosti škálovať. V dôsledku toho to vedie k vysokým transakčným poplatkom (ceny GAS). Cena gas môže kolísať v závislosti od dopytu po sieti a stúpať na úrovne, ktoré bránia menším investorom v obchodovaní. Hard fork v Londýne je veľkým krokom v riešení tohto problému a môže zvýšiť predvídateľnosť transakčných poplatkov.

Celkovo bude hlavnou výhodou londýnskej aktualizácie známej ako EIP 1559  to, že zníži tempo rastu poplatkov za plyn a pomôže zmierniť volatilitu poplatkov za transakcie. To zase pomôže priviesť do ekosystému viac používateľov.

Vďaka protokolu EIP 1559 by sa mohlo Ethereum stať vzácnym aktívom. Toto je v súčasnosti jeden z hlavných argumentov v prospech použitia bitcoinu ako zaistenia proti inflácii. Všetko kvôli obmedzenej dodávke 21 miliónov BTC. V súčasnosti Ethereum nemá pevne stanovenú maximálnu ponuku, čo z neho robí menej atraktívny uchovávač hodnoty. K dnešnému dňu je dodávka etherea 116 431 347 ETH.

Základné poplatky Ethereum sa platia v Ethereum. Po zverejnení aktualizácie sa tokeny spália, čo znamená podstatné zníženie celkovej ponuky. Ethereum sa potom stane tokenom deflácie. Používatelia môžu tiež zaplatiť baníkom „prepitné“ a urýchliť tak ich transakcie. Čím vyšší je tip ako to môže byť aj v offline svete , tým vyššia je pravdepodobnosť, že transakcia používateľa bude najskôr spracovaná na blockchaine.

BTC merch na oKrypteSHOP

Mierka – rýchlosť

Mnoho problémov s blockchainom Ethereum pramení z neschopnosti siete škálovať. V súčasnom stave dokáže Ethereum spracovať iba okolo 30 transakcií za sekundu, zatiaľ čo platobný systém ako Visa zvládne až 1700 transakcií.

Na začiatku, keď malo Ethereum málo používateľov, to nebol príliš veľký problém. Keď však čoraz viac používateľov začalo vstupovať do priestoru DeFi, viedlo to k preťaženiu siete a vysokým poplatkom za plyn. Keď cena Etherea v máji zasiahla svoje ATH, priemerný poplatok za transakciu stúpol až na 71 dolárov. Tento nárast sa zhodoval aj s rastúcou popularitou spoločnosti DeFi – v októbri 2020 sa priemerný poplatok pohyboval okolo 2 dolárov.

Aktualizácia z Londýna pomôže vyriešiť problém so škálovateľnosťou.

Podľa Vitalika Buterina, jedného zo zakladateľov spoločnosti Ethereum, keď sa blockchain konečne presunie na verziu 2.0, bude sieť schopná spracovať až 100 000 transakcií za sekundu pomocou zdieľania.

Zabijaci éteru?

Keďže Ethereum v poslednej dobe zápasí s problémami, začali sa na trhu objavovať noví konkurenti. Mnoho tzv „Zabijakmi éteru“, ako sú Cardano, Polkadot, Binance Smart Chain a Solana. V blockchainovom svete zamiešal hlavne blockchain Solana. Všetko kvôli jeho transakčnej rýchlosti. Solana dokáže spracovať až 65 000 transakcií za sekundu – čo je asi 2 000-krát rýchlejšia alternatíva ako Ethereum.

Naozaj však títo rivali „zabijú“ Ethereum? Odborníci s tým nie celkom súhlasia.

„Myslím si, že pojem ‚zabijak éteru‘ nie je celkom vhodný, pretože vidím, ako celý ekosystém toľko rastie a je ťažké povedať, že jeden zabije druhého.“ Podľa môjho názoru sa obe (Ethereum aj Solana) budú vyvíjať fenomenálne. Myslím, že to už vidíme, stačí sa pozrieť na červiu dieru, čo je most medzi Ethereom a Solanou, ktorý vznikol pred niekoľkými mesiacmi. Pevne verím v dlhodobú interoperabilitu medzi mnohými rôznymi reťazcami. ““

– povedal Charlie Morris, riadiaci partner spoločnosti riadiacej

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár