Čo je Polkadot?

od Martin Tkáč

Polkadot je protokol, ktorý umožňuje výmenu dát a tokenov cez niekoľko blockchainov. Design bol vyvinutý nadáciou Web3 s cieľom postupne budovať plne funkčný a všestranný decentralizovaný web.

Protokol Polkadot ponúka bezpečné prostredie na výpočet a prenos naprieč reťazca. To otvára radu možností pre vytváranie a prepojenie decentralizovaných aplikácii, služieb a siete.

Unikátny prístup vývojárov k riešeniu problému interoperability blockchainu môže pomôcť vytvoriť systémy, ktoré fungujú s dátami uloženými v rôznych blockchainoch a to vytvorením systému oprávnených požiadaviek.

Napríklad súkromný reťazec obsahujúci záznamy daňovej inštitúcie môže odoslať požadované potvrdenie prostredníctvom proof-of-income na verejný blockchain.

DOT je tokenom Polkadotu, ktorý sa používa k stakingu, bondingu a rozhodnutiam o ďalšom vývoji projektu.

Ako funguje DOT token?

1.Používa sa na riadenie platformy Polkadot. Držitelia DOT majú plnú moc nad protokolom na rozdiel od iných platforiem. Polkadot umožňuje držiteľom tokenov zapojiť sa a spravovať aktualizácie, opravy a implementácie ďalších funkcii.

2. Staking DOT umožňuje projektu fungovať. Staking je procesom držania kryptoaktiv v peňaženke, ktorý pomáha udržiavať fungovanie blockchainu a získavať odmeny za prispenie k jeho rastu. Stabilita blockchainu Polkadotu je dosiahnutá pomocou validačného algoruitmu, ktorý sa nazýva NPoS. Pri stakingu DOT môže užívateľ fungovať buď ako nominátor, alebo ako validátor. Nominátori si môžu vybrať až 16 dôveryhodných validátorov a získavať odmeny. Validátori zase musia mať aspoň 350 DOT a byť schopní prevádzkovať stabilnú a pohotovú infraštruktúru 24/7.

3.Bonding DOT vytvára nové parachainy. Ďalším účelom tokenu je schopnosť pripojiť k sieti nové parachainy „viazaním“ DOT. Zastaralé alebo neužitočné parachainy, alebo inak povedané paralelné reťazce, ktoré sa pripájajú k Realay Chainu, sa uvoľnia odstránením viazaných tokenov.

Výhody a nevýhody Polkadotu

Výhody DOT

  • DOT je rýchlo rastúci token. Od septembra 2020 sa podľa trhovej kapitalizácie radí na 5. priečku najväčších kryptomien
  • Tvorca projektu a vývojár základnej infraštruktúry Gavin Woods (spoluautor Etherea) je v krypto komunite veľmi dôveryhodný
  • Myšlienka projektu je inšpiratívna a neuveriteľne užitočná a jej realizácia je pozoruhodne dobre premyslená

Nevýhody DOT

  • Ako uvádza väčšina odborníkov, DOT je jednou z najkomplikovanejších kryptomien, čo je pre začínajúceho obchodn
  • Vzhľadom na to, že DOT je novou kryptomenou na vlastnom natívnom blockchaine, sú možnosti pre uloženie aktíva značne obmedzené

Najlepšie peňaženky pre držanie tokenov

Do dnešného dňa sú pre DOT k dispozícii tri peňaženky: Polkawallet, imToken a Polkadot JS. Pluginy pre fyzické peňaženky sú stále v príprave a Ledger sľubuje už v nadchádzajúcich mesiacoch.

Záver

Polkadot, ktorý zostáva verná svojmu pôvodnému cieľu spájať nezávislé blockchainy do jedného internetu Web3, sa rýchlo stáva úspešným projektom, na ktorom vývojári neustále pracujú. Podobne si aj token DOT rýchlo získava krypto komunitu, naďalej mu rastie hodnota má prakticky neobmedzený rast.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár