Čo je IOTA?

od Martin

IOTA je technológia, ktorá prináša odpoveď na to ako budú prebiehať transakcie v rámci internetu vecí.

Obsah

Čo IOTA prináša?

IOTA je distribuovaná účtovná/platobná sieť, ktorá používa bezblokovú technológiu DAG, teda nepoužíva blockchain. DAG umožňuje fungovanie siete bez transakčných poplatkov a limitov v počte transakcii. V rámti tejto siete transakcie nepotvrdzujú mineri ale priamo užívatelia.

Pri odoslaní transakcie počítač odosielateľa spracuje a potvrdí dve iné transakcie. Z tohto dôvodu sa neúčtujú transakčné poplatky a sieť nieje limitovaná transakciami za sekundu. Sieť je vhodná pre mikrotransakcie a hodí sa ako zúčtovacia jednotka v internete vecí.

Sieť je navrhnutá tak aby bolo možné realizovať aj offline transakcie, počíta teda s variantou, že internetové pripojenie nebude vždy dostupné.

Ako funguje?

V štandardnom blockchaine idú bloky za sebou, u kryptomeny IOTA potvrdí užívateľ pri realizácii transakcie dve iné. Tento princím zaisťuje odolnosť siete proti útokom kvantových počítačov a to z toho dôvodu, že odolnosť siete nieje viazaná na výkon minerov.

História

Rozvojom kryptomien začali prichádzať aj prvé choroby. Napríkľad množstvom užívateľov klesala rýchlosť transakcii, rástla veľkosť blockchainu, čo kládlo stále vyššie nároky na dátové úložisko. Práve tento problém má vyriešiť IOTA.

Ide o sieť druhej generácie, optimalizovaná pre použitie v internete vecí.

Potenciál

Ako sme už spomenuli celá sieť je prispôsobená na budúce využitie v internete vecí (miliardy pripojených zariadení cez 5G sieť), kde mnoho z nich môže realizovať transakcie, napríklad automaticky platiť. IOTA má vysoký počet mincí (skoro 3 miliardy) čomu zodpovedá jej potenciál a keď spomenieme jej architektúru je veľmi odoľná proti útokom.

Dôležitý milník pre rozvoj IOTA bude pri masívnom rozvoji 5G siete, kde sa mlže maximálne naplniť jej potenciál. Zaujímavá je tiež kooperácia so spoločnosťami ako Microsoft, Samsung, Porsche …

Kde kúpim MIOTA?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://www.iota.org

Kontrola transakcíí: https://www.thetangle.org

Graf


zdroj: wiki, iota.org, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár