Čo je aktualizácia Taproot? DeFi na bitcoinovom blockchaine

od Martin Tkáč

Taproot, prvá aktualizácia bitcoinového protokolu za posledné štyri roky, prinesie poprednému blockchainu lepšie súkromie a bezpečnosť. Dôležité je, že tiež zvýši efektívnosť smart kontraktov. 

Čo je Taproot?

Dlho očakávanú aktualizáciu Taproot pre bitcoin schválilo cez víkend viac ako 90% ťažobnej hashratu. To signalizuje, že väčšina komunity je pripravená implementovať zmeny v protokole. Taproot je prvou aktualizáciou bitcoinu za posledné štyri roky po kontroverznej aktualizácii Segwit, ktorá priniesla zrod Bitcoin Cash. Zatiaľ čo Binance spočiatku prejavoval voči Taprootu určitý odpor zdá sa, že teraz získal súhlas celej komunity. Taproot bol blokovaný v bloku 68728. SlushPool, jeden z popredných bitcoinových banských združení, tento blok v sobotu vyťažil.

Aby sme pochopili výhody produktu Taproot, je nevyhnutné pochopiť, ako funguje obchodovanie na reťazci. Verejná adresa v skutočnosti produkuje kryptografické dôkazy o tom, že má všetky príslušné povolenia na uskutočnenie transakcie. Používa na to svoj súkromný kľúč. Pritom poskytuje jedinečný podpis a dokazuje, že transakcia skutočne pochádza od používateľa.

Kryptomena je uložená v blockchaine, čo vysvetľuje, prečo môžeme sledovať každú bitcoinovú transakciu. Dešifrovaním kryptografického dôkazu v každom bloku môžete sledovať transakcie medzi adresami a identifikovať odosielateľa a príjemcu na základe ich verejných kľúčov.

Inteligentné zmluvy sú interakcie medzi viacerými adresami, ktoré umožňujú zložitejšie transakcie. Aj keď sa inteligentné zmluvy najčastejšie spájajú s ethereom, môžu sa vytvárať aj v bitcoinovej sieti. Smart kontrakty sú zostavené z kódu, ktorý diktuje podmienky každej transakcie a môžu zahŕňať veľa rôznych používateľov.

Taproot zníži poplatky

V súčasnej podobe bitcoinovej siete vyžadujú smart kontrakty obrovské množstvo úložného priestoru na blockchaine. Pretože transakčné poplatky sú funkciou množstva priestoru, ktorý chce transakcia zabrať na bloku, je ich vytvorenie veľmi drahé.

Spoločnosť Taproot skombinuje verejné kľúče používateľov zúčastňujúcich sa na smart kontrakte a vytvorí nový verejný kľúč. Tento kľúč potom môže vytvoriť jedinečný podpis, ktorý je k dispozícii iba pre konkrétnu kombináciu adries. Tieto digitálne podpisy sa nazývajú Schnorrove podpisy, ktoré vynašiel nemecký matematik Claus Schnorr v 70. rokoch.

Tieto podpisy majú oproti predchádzajúcim implementáciám dve výhody. Najskôr v každej inteligentnej zmluve skryjú verejné kľúče jednotlivých používateľov. To znamená, že na blockchaine je viditeľný iba jedinečný prepojený verejný kľúč. Po druhé, drasticky znižujú množstvo priestoru potrebného v ktoromkoľvek bloku na vytvorenie zložitých inteligentných zmlúv. Najmä preto, že menší podpis vyžaduje nižšie poplatky, čo mnoho používateľov bitcoinu pravdepodobne privíta.

zdroj:

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár