Čo ďalej s úrokovými sadzbami?

Predseda Rady guvernérov Federálneho rezervného systému - Jerome Powell signalizoval spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb. Vo svojom krátkom príhovore však zdôraznil, že kým sa inflácia nedostane pod kontrolu, ich úroveň zostane takmer nezmenená. Cieľom prejavu, ktorý zorganizoval Brookings Institute, bolo vysvetliť pravdepodobné rozhodnutia centrálnej banky pred decembrovým zasadnutím o úrokových sadzbách.

od Simona

Newsletter news

Dlhodobé potlačenie inflácie

Prejav predsedu Federálnej rady Jeromea Powella vo Washingtone mal na finančných trhoch veľký ohlas. Vo svojom prejave vylial studenú vodu na tých, ktorí tvrdili, že Fed je blízko k vysporiadaniu sa s rastúcou infláciou. Bývalý štátny tajomník poukázal aj na pozitívum nadchádzajúcich rozhodnutí. Na konci svojho prejavu oznámil, že Federálny rezervný systém má v úmysle znížiť veľkosť ďalšieho zvýšenia plánovaného na december na pol percentuálneho bodu. Tým by sa skončilo obdobie štyroch po sebe nasledujúcich zvýšení o trištvrte percentuálneho bodu.

„Je pravdepodobné, že obnovenie cenovej stability si bude vyžadovať prísne úrokové sadzby po určitú dobu. História dôrazne varuje pred predčasným uvoľnením politiky.“

Powell tiež dodal, že hoci sa ekonomika v poslednom čase trochu spomalila, nie dostatočne. Inflácia nereagovala tak, aby politici pristupovali k téme znižovania úrokových sadzieb menej radikálne.

„Môžeme povedať, že rast dopytu sa spomalil a očakávame, že na tejto úrovni zostane ešte nejaký čas. Napriek sprísňovaniu politík a spomaleniu hospodárskeho rastu za posledný rok sme stále nezaznamenali žiadny jasný pokrok v spomalení inflácie.“

Veľká časť prejavu bola venovaná aj jednotlivým zložkám inflácie. Powell vo svojom prejave poukázal na ceny tovarov a služieb a všeobecné podmienky na trhu práce. Podľa jeho názoru stále nie je dostatok pracovníkov na to, aby saturovali túto oblasť ekonomiky a nastolili rovnováhu, v ktorej by sa mzdová inflácia dostatočne spomalila.

toilet paper money GIF by Petter Pentilä

Americká situácia na trhu práce

Pred ďalším zasadnutím Federálneho rezervného systému naplánovaným na 13. až 14. decembra sa Jerome Powell zmienil aj o trhu práce. Konkrétnejšie pre zamestnancov v dôchodkovom veku. Všimol si trend rýchlejšieho odchodu ľudí do dôchodku počas pandémie zo zdravotných dôvodov. Negatívny trend sa navyše posilnil aj v období po pandémii. Predseda poznamenal, že príčinou môžu byť okrem zdravia aj nafúknuté ceny akcií a bytov. Ako dôvod nedostatku pracovnej sily uviedol zníženú imigráciu a ďalšie demografické zmeny.

„So spomalením rastu HDP v tomto roku klesol prírastok pracovných miest z viac ako 450 000 za mesiac v prvých siedmich mesiacoch roka a na približne 290 000 za mesiac za posledné tri mesiace. Tento rast pracovných miest stále ďaleko presahuje mieru potrebnú na prispôsobenie sa rastu populácie v priebehu času – podľa mnohých odhadov okolo 100 000 za mesiac. Voľné pracovné miesta tento rok klesli o približne 1,5 milióna, no zostávajú vyššie ako kedykoľvek pred pandémiou.“

A čo finančné trhy?

Prejav v Brookings Institution, naplánovaný 30 minút pred posledným zverejnením dokumentu o stave ekonomiky centrálnou bankou, sa zhodoval s celým dňom zverejňovania ekonomických údajov. Ukázali, že ekonomika stále spomaľuje.

Vo Washingtone a na Wall Street prebieha búrlivá diskusia. Ide o to, či Fed reaguje prehnane a či jeho politika povedie budúci rok k recesii. Na trhu možno pozorovať dva tábory, ktoré súčasnú situáciu vnímajú rôzne. Jeden z nich verí, že Fed zdrží alebo spomalí zvyšovanie sadzieb. Druhý je naopak presvedčený o jastrabom postoji na úkor ekonomiky či investorov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár