Čínsky súd schválil obchodovanie s kryptomenami

Čínsky súd schválil obchodovanie s kryptomenami

Čínsky súd rozhodol, že občania môžu stále obchodovať s kryptomenami napriek národnému zákazu digitálnych služieb. Orgány zaviedli takéto právne predpisy s odvolaním sa na hrozbu pre stabilitu finančného sektora.

0 komentárov

Newsletter news

Čínsky súd rozhodol o prípade týkajúcom sa kryptomien

Prvý ľudový súd v Pekingu rozhodol, že zainteresovaní investori môžu obchodovať s kryptomenami. Malo by sa s nimi však zaobchádzať len ako s virtuálnymi aktívami a nie ako platidlami.

Rozhodnutie padlo v prípade týkajúcej sa kryptopôžičky v litecoinoch (LTC) s prísľubom splatenia úrokov v digitálnych menách. Špecifickosť prípadu naznačuje, že v roku 2015 Zhai Wenjie požičal 50 000 litecoinov svojmu priateľovi Ding Hao. Zhai Wenjie uviedol, že Ding Hao sľúbil platiť 1 000 litecoinov ako úrok mesačne, čo odporca poprel.

Stav litecoinov

Súd uznal existujúci čínsky zákaz obchodovania s kryptomenami a jeho predseda poznamenal, že Litecoin nemožno považovať za menu. Je to preto, že digitálne aktíva nevydávajú menový orgán a vyznačujú sa nedostatočnou podporou právneho a finančného rámca.

„Naša krajina podľa existujúcich predpisov a administratívnych opatrení popiera peňažné atribúty virtuálnej meny a zakazuje jej obeh ako platobný prostriedok. Samotná kryptomena je však vlastníctvom chráneným zákonom ,“ súd rozhodol.

Zaujímavé je, že Bitcoin je v Číne stále zakázaný. Čínsky súd sa rozhodol zaujať samostatný prístup k litecoinu, pričom uviedol, že neexistuje legislatíva týkajúca sa jeho vnímania ako nelegálneho zdroja. Sudca preto dal za pravdu poškodenému a nariadil obvinenému, aby mu litecoiny vrátil.

súd

Postoj Číny ku kryptomenám

Rozhodnutie v prípade odráža nedávne rozhodnutie súdu so sídlom v Chaoyangu, ktorý zakázal vyplácanie miezd v Tetheri (USDT) práve z dôvodu zákazu obchodovania s digitálnymi aktívami.

Stojí za zmienku, že rôzne čínske okresné súdy vydali rôzne rozhodnutia týkajúce sa obchodovania a manipulácie s kryptomenami. Napríklad v máji tohto roku Najvyšší súd v Šanghaji rozhodol, že Bitcoin má „nejakú ekonomickú hodnotu“ a je chránený zákonmi krajiny.

Zaujímavé je, že napriek existujúcim zákazom nové údaje ukazujú, že stále viac čínskych občanov naďalej obchoduje s rôznymi aktívami. Krajina je v súčasnosti na desiatom mieste na svete v adopcii kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár