Čínsky politik vyhodený za propagáciu ťažby kryptomien

od Martin Tkáč

Xiao Yi, predstaviteľ Čínskej politickej strany, bol predvolaný za údajné zneužívanie moci.

Xiao Yi, bývalý podpredseda provinčného výboru Ťiang-si Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie, údajne zneužil svoju moc. Chcel urobiť ťažobnú činnosť kryptomien v rozpore s vládnym zákazom všetkých ťažobných aktivít.

V dôsledku toho ho Čínska komunistická strana (ČKS) vylúčila. Oznámila to Ústredná disciplinárna komisia inšpekcie (ÚKDI) 13. novembra 2021. CCDI je orgán, ktorý presadzuje vnútorné pravidlá a predpisy a bojuje proti korupcii v Komunistickej strane Číny.

Xiao Yi tiež porušil pravidlá týkajúce sa nesprávneho míňania prostriedkov na projekt, úplatkárstva a súdneho zasahovania. CCDI uviedla, že Xiao Yi bude pravdepodobne čeliť trestnému procesu.

Xiao presadzoval ťažbu kryptomien, keď bol od roku 2015 šéfom strany vo Fuzhou v provincii Ťiang-si v nádeji, že sa ťažba stane Fuzhouovou „kompetenciou“. Viedol delegáciu na výlete do Nemecka, aby pomohol Chuangshiji Technology v zóne priemyselného rozvoja Fuzhou, ktorá je partnerom s poskytovateľom cloudovej ťažby Genesis mining. Plánoval umiestniť 500 000 serverov na ťažbu kryptomien vo Fuzhou, ktorá by mohla urýchliť využitie zákazu ťažby.

Čínsky politik vyhodený za propagáciu ťažby kryptomien

Znovu nastavte a stlačte spúšť

Podľa Forbes Čína nadmerne regulovala Bitcoin pred jeho zákazom, zatiaľ čo plánovala zaviesť svoj vlastný CBDC, digitálny renmimbi (RMB). Cieľom CBDC je ponúknuť brilantné pohodlie konvenčných kryptomien bez decentralizácie a výhod ochrany súkromia. Centrálna vládna kontrola je nezlučiteľná s bezbrehým a neregulovaným charakterom kryptomien, a preto ich štát odmietol.

Ako sa vyvinul čínsky zákaz

Čína držala v prvej polovici roku 2021 titul najväčšieho regiónu ťažby bitcoinov na svete, ale čoskoro ju prekonali USA. Od 8. októbra 2021 sa v Číne zatvorilo viac ako 90 % kryptomenových spoločností. Potom 24. septembra 2021 vydala Čínska ľudová banka a Národná komisia pre rozvoj a reformy široký a rozsiahly zákaz.

V roku 2017 Čína zatvorila miestne burzy s kryptomenami. Potom v roku 2019 krajina úplne zakázala obchodovanie s kryptomenami. Centrálna banka uviedla, že zablokuje webové stránky pre kryptomenové burzy, domáce aj zahraničné, ako aj úvodné ponuky kryptomien (ICO).

V máji 2021 vláda zakázala inštitúciám a spoločnostiam poskytovať služby súvisiace s kryptomenami. A tri orgány, menovite Čínska asociácia bankovníctva a platobných asociácií, China Clearing Associations a China’s National Internet Finance Association, vydali informačné vyhlásenie.

Ponúkanie registrácie, účtovania a obchodovania nie je povolené. O mesiac neskôr vláda nariadila bankám, aby prestali podporovať transakcie a vydala zákaz ťažby kryptomien.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár