Čínske úrady rozdali obyvateľom niekoľkých miest digitálny jüan v hodnote 26 miliónov dolárov

Čínske úrady dali obyvateľom miest Shenzhen, Jinan, Lianyungang a Hangzhou digitálny jüan v hodnote viac ako 26 miliónov dolárov, čím chcú urýchliť prijatie CBDC. Toto všetko sa deje počas najväčšej udalosti v krajine.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Čína chce zvýšiť prijatie CBDC

Podľa posledných správ začali miestne úrady aktivity súvisiace s propagáciou digitálneho jüanu. Viac ako 180 miliónov e-yuanov (26,5 milióna dolárov) išlo obyvateľom niekoľkých miest. Úradníci chcú povzbudiť občanov, aby používali CBDC počas jarného festivalu. Je to viacdňová slávnosť, ktorou sa začína rok zajaca.

Orgány Shenzhenu, mesta s takmer 13 miliónmi obyvateľov v južnej Číne, darovali 100 miliónov digitálnych jüanov (14,7 milióna dolárov) na podporu sektora stravovacích služieb v krajine. Medzitým Jinan, Lianyungang a Hangzhou na východe zaviedli digitálny jüan, pomocou ktorého môžu obyvatelia týchto miest nakupovať tovar počas prázdnin. Podľa médií sa zdalo, že najväčší záujem majú obyvatelia Hangzhou.

Na propagačnej kampani, ktorá spotrebiteľom umožnila platiť e-CNY v supermarketoch, cestovných kanceláriách alebo za dopravu, sa zúčastnili rôzne komerčné inštitúcie.

Čína chce zvýšiť prijatie CBDC

Predtým sa podobné propagačné kampane uskutočnili v Chengdu a Pekingu. Obyvatelia prvého z týchto miest dostali začiatkom roka 2021 4,6 milióna dolárov v digitálnych jüanoch a o niekoľko mesiacov neskôr až 6,2 milióna dolárov.

Jedna z najväčších čínskych platforiem elektronického obchodu – JD.com – navyše umožnila zákazníkom platiť e-CNY počas Singles Day, ktorý sa v Číne oslavuje 11. novembra. Ponuku však využilo len niečo vyše 100-tisíc ľudí.

Prijatie CBDC je nízke

Obchodovanie s kryptomenami je v Číne zakázané, záujem o domáce CBDC síce rastie, no stále nie je vysoké. Počet digitálnych peňaženiek jüanov dosiahol na konci roka 2021 140 miliónov (počet obyvateľov je asi 1,4 miliardy). Z toho 10 miliónov tvorili firemné účty.

Čínska vláda tiež povolila používanie CBDC počas zimných olympijských hier v Pekingu v roku 2022.

Digitálny jüan môže byť hrozbou pre dolár. Pravdepodobne je vytvorený s týmto úmyslom.

Dnes je sila Spojených štátov založená na niekoľkých pilieroch, napr. silná armáda alebo obchodná kontrola. Ten druhý súvisí so systémom SWIFT. Čína to vie a buduje alternatívny systém medzinárodných platieb, ktorý má byť vybudovaný na báze technológie blockchain. Za projektom stojí hongkonská spoločnosť Red Date Technology, ktorá vytvorila čínsku sieť služieb založenú na blockchaine (BSN). Platforma má umožniť vyrovnanie na základe CBDC a stablecoinov.

Vyššie uvedené je oveľa dôležitejšie, ako sa môže zdať. Dnes SWIFT umožňuje USA uvaliť sankcie na nepriateľské krajiny a kontrolovať toky kapitálu po celom svete. Ak sa vytvorí efektívna alternatíva k tomuto typu systému, bude vážne ohrozený primát USA, ktorý môže skončiť aj vojnou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár