Čínska centrálna banka zavádza ďalší kryptoban

od Martin Tkáč

Čínska ľudová banka (PBOC) vydala vyhlásenie, v ktorom skutočne zakazuje všetky činnosti súvisiace s kryptomenami.

PBOC vo svojom oznámení uvádza, že nárast obchodovania s virtuálnymi menami narušil ekonomický a finančný poriadok. Centrálne banky uviedli, že to viedlo aj k nárastu nezákonných a trestných činností. Podľa PBOC tieto zločiny ako hazardné hry, nezákonné získavanie finančných prostriedkov, podvody, pyramídové hry a pranie špinavých peňazí vážne ohrozujú bezpečnosť majetku ľudí.

Aby sa vysporiadal s rizikom špekulácií pri obchodovaní s virtuálnymi menami, vydal PBOC vyhlásenie, v ktorom sa ním zaoberá.

Zákaz kryptomeny PBOC

Prvým bodom čínskych menových autorít bolo stanoviť, že „virtuálna mena nemá rovnaké právne postavenie ako legálna mena“. Preto podľa PBOC „podnikanie s virtuálnymi menami je nezákonná finančná aktivita“.

Oznámenie podrobne popisuje činnosti, ktoré sú v tomto vydaní v súčasnosti zakázané. Napríklad akákoľvek výmena virtuálnych mien je v súčasnosti zakázaná. To zahŕňa výmenu medzi legálnymi a virtuálnymi menami, výmenu medzi virtuálnymi menami alebo obchodovanie s virtuálnymi menami ako centrálnej protistrany. Burzy, ktoré poskytujú svoje služby čínskym obyvateľom, sú PBOC tiež považované za „nezákonné finančné činnosti“.

Okrem toho je nezákonné aj poskytovanie sprostredkovateľských služieb v oblasti informácií a oceňovania transakcií vo virtuálnej mene. To je prípad financovania vydávania tokenov, transakcií s derivátmi virtuálnej meny „a iných obchodných činností spojených s virtuálnou menou“.

Toto oznámenie tiež opisuje, ako čínske orgány zamýšľajú uľahčiť zákaz kryptomien, ako napríklad koordináciu rezortov a posilnenie presadzovania. Štát taktiež mieni posilniť monitorovanie rizík a včasné varovanie pred špekuláciami pri obchodovaní s virtuálnymi menami.

Komentátori na sociálnych sieťach však poznamenali, ako podobné bolo toto oznámenie s oznámením, ktoré zverejnil PBOC 3. septembra.

„Nenechajte sa zmiasť,“ povedal jeden z používateľov. „Je to už desiaty alebo jedenásty raz, čo Čína zakázala kryptomeny. Nič nové.“

Je to koniec kryptomien?

Vyhlásenie Stredného kráľovstva spôsobilo na trhu značný rozruch. Takmer všetky kryptomeny začali okamžite krvácať a ich celková kapitalizácia klesla o miliardy dolárov. Niekto by mohol namietať, že toto je koniec kryptomien. Ale je to naozaj tak?

zdroj: blockchain.news, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár